Çanakkale CHP’de 17 Saatlik Seçim

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez ilçenin belediye meclisi ve il genel meclisi eğilim yoklaması Cumartesi Günü Çataltepeliler Dernek Lokaki’nde gerçekleştirildi. Geç saate kadar süren seçimde zaman zaman gergin anlar yaşansa da soğuk ve yağmurlu havaya rağmen il genel meclisi oylamasında katılımın belediye meclisinden yüksek olduğu gözlendi. İl Genel Meclisi adayları arasında ilk 3’te ilk kez bir kadın adayın seçilmesi ve belediye meclisinde de 1.,3.,6. ve 8. sırada kadın adayların yer almasıyla bu dönem meclislere kadın elinin değecek olması dikkat çekti. Türkiye’de, meclis üyeliği adaylarını belirleyen tek il Çanakkale oldu. Sabah 08.00’de başlayan seçim sonuçları, gece 01.00 itibariyle netleşti. Plaka numarasında olduğu gibi 17 saat süren seçimler, Çanakkale’den Türkiye’ye demokrasi örneği olarak değerlendirildi.

CHP Merkez İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın gözlemci olarak divanda yer aldığı seçimler, sabah 08.00 itibariyle başlarken sayım işlemleri de gece 01.00 itibariyle sona erdi. 18.00’de kapanan sandıklarda sayım işlemlerine başlandı. 6 bin 15 üyenin seçmen olduğu İl Genel Meclisi adaylarının belli olması 2,5 saat sürdü.

3579 üyenin oy kullandığı İl Genel Meclisi seçiminde; Ömer Ar 1262 oy alırken 1139 oy alan Güneş Pehlivan ikinci sırada en yüksek oyu alan aday adayı oldu. 1091 oy alan İsmail Gürses üçüncü, 1051 oy alan Nejat Önder dördüncü, 821 oy alan Mehmet Emin beşinci ve 815 oy alan Tayfun Barın ise en yüksek oyu alan isimler oldu.

20.30 itibarıyla sayımına başlanan Belediye Meclisi’nde ise 4 bin 492 seçmenden 2 bin 27 kişi oy kullandı. Seçime katılan üyelerin 1522’inin desteğini alan Rebiye Turan Ünüvar en yüksek oyu alırken, Ünüvar’ı 1233 oyla Özden Çetin ve 1119 oy ile Gülay Güney Sarıkaya izledi.

Belediye Meclisi’nde ilk 14 sıralaması şu şekilde oldu; Rebiye Turan Ünüvar, Özden Çetin, Gülay Güney Sarıkaya, Deniz Erdem, Ethem Levent Polis, Bilge Şimşek, Mesut Dinç, Birten Sarıbaş, Kanber Koç, Mustafa Alptuğ Akkoca, Süheyla Eriş, Adnan Güler, Şafak Yılmaz, Hayrettin Karabıyık.

UYANIK: “KAZANAN CHP’DİR”

CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık seçim sonrası yaptığı değerlendirmede “İl Genel Meclis Üyesi ve Belediye Meclis Üyesi adaylarımızı üyelerimizin katılımıyla düzenlenen seçimli eğilim yoklaması ile belirledik. Cumhuriyet Halk Partisi tam ve eksiksiz dayanışma ile hayatın her alanındaki insan ve toplum mücadelesinde başarılı olmaya hak kazanmıştır. Demokrasi şölenimizde bizleri yalnız bırakmayan üyelerimize çok teşekkür ederiz. Kazanan CHP’dir. Bu yarışın kaybedeni yoktur.” dedi.

GÖKHAN: “MUKTEDİR BİR SÜREÇ OLDU”

Çanakkale Belediye Başkanı ve CHP’nin seçilen Belediye Başkan Adayı Ülgür Gökhan seçimi, gece saat 01.00’de basın mensuplarına değerlendirdi. Gökhan, “Çok güzel bir seçim atmosferi vardı. Bütün üye arkadaşlarımız, partililere bir demokrasi şöleni yaşattılar. Belediye meclis üye adaylarımız ile il genel meclis üye adaylarımızı seçtik. Gayet de muktedir bir süreç oldu. Belediyede şu an 20 meclis üyemiz var. Hedefimiz; onu daha da üst seviyelere taşımak. Onun için burada, sıralamadaki 20’nin üzerindeki meclise kişi girebilir diye düşünüyorum.”

“FERMUAR UYGULANMAZSA DEMOKRATİK BİR SONUÇ OLACAK”

“Fermuar sisteminin yapılmaması konusunda ısrarımız devam ediyor. Bunu değerlendireceğiz. Genel merkezimize, sayın ilgililere anlatacağız. Burada gözlemci milletvekili de rapor yazacak. Dolayısıyla umuyorum 20’nin üzerinde şu anda burada liste sıralamasına girmiş arkadaşlarımızla mecliste beraber olacağız. Onun için ben, bu kararı alan merkez ilçe örgütümüze ve genel merkezimize teşekkür ediyorum. Doğru karar almışız. Belediye Başkanlığı aday adaylığında adaylık için yaptığımız seçimde de gayet demokratik bir yapılanma vardı. Aynı sonucu aldık. Burada da öyle oldu. Şölen içerisinde hep beraber kardeşçe bir seçim yaptık. Demokrasi önemli bir şey. Parti içi demokrasiyi hep söylüyoruz. Bunu sağladık, fermuarı da eğer uygulamazlarsa demokratik bir sonuç olmuş olacak. Ama her şeye rağmen mutluyuz, herkes mutlu, katılım da gayet güzel. Gecenin bu saatinde insanlar hala buradalar. Hayırlısı olsun diye düşünüyorum.”

Eylem Gözeldere