Artık kendisi için de savaşıyor

Yıllarca kan hastalıkları ile boğuştu. Biga’da 7 yıldır kan ve kök hücre bağışı konusunda eğitimler düzenledi, bilgilendirmede bulundu. Kaderin bir oyunu geldi kendisini buldu. İsmail Seki yıllarca boğuştuğu kan hastalığına kendisi yakalandı. Seki ile yaptığımız röportajda, “Umutlar devam ediyor. Her zaman umut vardır. Yıkılmayacağım, mücadeleye devam “ vurgusunda bulundu.

Biga’da bir akademisyen… Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi… İsmail Seki Biga’da 7 yıldır kök hücre ve kan bağışı konularında öğrencileri ile birlikte organizasyonlar düzenliyor. Kan bağışı ve kök hücre ile ilgili okullarda seminerler organize diyor. Seki bu çalışmaları kapsamında 7 yılda 11 kişiye umut oldu. 11 kişi için eşleşme sağlandığını belirtti.

Yıllardır öğrencileri ve eşi ile birlikte kan hastalıkları ile boğuşan İsmail Seki, 35 gün önce fenalaştı. Daha önce defalarca kez kalbinde sorun yaşayan Seki, kalp krizi geçiriyorum sandı. Biga Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde gerekli kontrolleri yapıldı. Sonuç şaşırtıcıydı. Seki’ye yıllarca boğuştu bir rahatsızlığın, (Akut Lenfoblastik Lösemi) teşhisi konuldu. Teşhisten moraller hiç bozulmadı ve Seki tedavisi için İzmir’e gitti.

Şu anda İzmir’de Medicalpark Hastanesi’nde kemoterapi gören İsmail Seki, bu rahatsızlık beni deviremez, mücadeleye devam vurgusunda bulundu.

Çanakkale Gündem Gazetesi olarak İsmail Seki’ye ulaştık. Sorduğumuz sorulara içtenlikle cevap veren ve cesur bir duruş sergileyen Seki, “Moral bozmak yok” dedi.

“7 yıldır kök hücre ve kan bağışı organizasyonu ile uğraşıyorum”

İsmail Seki, “7 yıldır Biga’da kök hücre ve kan bağışı organizasyonları yapıyoruz. Ben İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim görevlisiyim. Bizim okulumuzun içerisinde 7 bine yakın öğrencimiz var, onlarla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Biga’da bütün öğretmenlere kök hücre ile ilgili seminerler veriyoruz. Bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Onların organizasyonlarını yapıyordum.

“Bugüne kadar 11 kişi için eşleşme sağladık”

Bugüne kadar 11 kişi için eşleşme sağlamayı başardık. Şu anda da eşleşmeler yaşanmaktadır ama kesinleşen durumlar değil. Şu anda donör olmayı kabul eden kesinleşen bir 11 kişi var.

“22 gündür kemoterapi tedavisi görüyorum”

Bana teşhis konulalı 35 gün oldu. Bana teşhisi koyan Biga Devlet Hastanesi’ne teşekkür ederim. Kolay kolay kimseye böyle bir teşhis acil serviste konulmaz. İlk benim kalp rahatsızlığım vardı, kalp krizi geçiriyorum şüphesi ile Biga Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne gittim. Kalp rahatsızlığım olduğu için ince tetkikler yapıldı. Orada kan değerlerinin bir hayli bozuk olduğu ortaya çıktı. Tam olarak Lösemi teşhisi konulamadı ama kan hastalığın var dediler. Bu hastalığın 120 türü olduğu için tam olarak nokta atışı yapamıyorlar. Beni Çanakkale’ye sevk ettiler. Ben kendim İzmirliyim. Ege Üniversitesinden ÇOMÜ’ye geçtim. Zorunlu hizmet için geldim. Ege Üniversitesi’nde tedavi olma ihtimalim var diyince bende oraya gittim. Ege Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan tetkiklerde de sonuç değişmedi. Akut Lenfoblastik Lösemi teşhisi konuldu. Şu anda 22 gündür İzmir’de Medicalpark Hastanesi’nde kemoterapi tedavisi görüyorum.

“Kök hücre ile ilgili bir sürü yanlış bilgi piyasada dolaşıyor”

Kök hücre ile ilgili bir sürü yanlış bilgi ortalıkta dolaşıyor. Kök hücre bağışında isim alınmaz. Kök hücre isme özel toplanmaz. Herkes kök hücre verir, verilen kök hücreler Kızılay’da toplanır, kök hücre bankasına gider. İhtiyaç sahibi kimse, eşleşme kim ile sağlanmışsa onunla kontak kurulur. Bazen küçük yerlerde yanlış anlaşılmalar oluyor. Adam gidiyor, kök hücreyi veriyor, eşleşme oluyor ama bana değil Erzurum’dan bir çocuğa gidiyor. Adam o kişiye değil ben İsmail Hoca’ya vermiştim diyor. Ben bu şekilde bir uygulama istemiyorum. İsim geçmesini istemiyorum. Bu çok kötü bir şeydir.

Her seferinde en az 3 kere vericinin rızası alınmaktadır. Bizim bir eşleşmemiz 9 aylık bir çocuğa olmuştu. Tam o noktada ben o çocuğa değil de İsmail Hocaya vermiştim denilmesi rahatsız edici bir durumdur.

“Moral bozmak yok!”

Benim moralim gayet iyi. Şu anda özel bir odada tedavi görmekteyim. Bu hastalık beni yıldıramaz. Ben kalpten defalarca kez ameliyat oldum, teslim olmayacağım.

Kök hücre bağışı neden önemli?

Kök hücre bağışı birçok ilik nakli bekleyen hastaya umut demektir. Ayrıca bu alan kadar veren içinde önemli bir durumdur. İlik nakli denilen şeyde korkulacak bir durum yok. Sağ kolunuzdan kan alınıp makineden geçiriliyor ve sol kolunuzdan geri veriliyor. Ağrı ve acı yok! Yarım çay bardağı kök hücre ayıklanıyor. Vücutta bunu bir günde yerine koyuyor. İşlem bittikten 30 dakika sonra işinize geri dönüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Bigaspor’dan İsmail Seki’ye destek!

Bigaspor konuyla ilgili hassasiyet göstererek İsmail Hoca için sosyal medyada paylaşımlarda bulundu. İsmail Hoca için kan ve kök hücre bağışının önemi üzerinde duruldu ve toplum örgütlenmeye çağrıldı.

15 Ocak’ta İsmail Seki’ye destek!

Biga Ortaokulu’nda 15 Ocak Salı günü kan ve kök hücre bağışı alınacak olup okulda gün boyu konuyla ilgili bilgilendirmeler yapılacak.

Tunahan Ünsal