HAREKETSİZİM KİLO ALIYORUM !!!!! YANLIŞ

Günün uzun saatini masa başında oturarak çalışan ya da evde zamanın çoğunu hareketsiz kalarak geçirenler “yürüyüş yapamadım, spor yapamadım bunun için sürekli kilo aldım.” diye düşünüyor.

Bu sürede yapılan gerçek hata hareketsiz kalmak mı yoksa besinlerin aşırı tüketimi mi, bağırsak sisteminin yavaşlaması mı diye kişi diğer faktörleri de sorgulamalı.

Bedensel engelleri, yaşları ya da zaman kısıtlılıkları yüzünden hareketleri de kısıtlı olan ancak kiloları hep stabil kalan ve kilo kontrolü sağlayabilen bireylerin olduğu bilinen gerçek.

Peki egzersiz yapmadan ya da sadece bazal hızımız ile sadece tükettiğimiz yiyeceklerle bedenimiz kilo kontrolünü nasıl sağlar?

Bazı besinlerin içindeki biyoaktif bileşenler yağ sentezini hızlandıran mekanizmaları bozar ve daha çok yağ yakımı sağlar. Bu besinleri beslenmenizde kendi alım ölçüleriniz dahilinde arttırdığınız ve doğru zamanda tükettiğinizde kilo kaybının oluştuğunu görürsünüz.

DOĞAL BAL: Metabolizmamızın düzenlenmesinde yardımcıdır.  22 tane amino asit içeriri . Öğün öncesi suyun içine limon ve doğal sirkeler ile birlikte ilave ederek içildiğinde asit salınımı baskılanır.

PEYNİR:  Peynir protein ve kalsiyum içeriği yüksek bir besin. Peynirin içindeki kalsiyum, bağırsaklarda yiyeceklerden gelen yağ asitlerine bağlanarak yağın emilmesini önler.

BEYAZ ÇAY: Günde ortalama 2-3 fincan içilmesi önerilir.

NAR: Nar C vitamini ve resveratrol adlı antioksidanı içerdiği için bölgesel yağlanmayı azaltır. Fruktoz içeriği nedeni ile doğru miktar ve zamanda tüketimi önemlidir.

SARIMSAK: Sarımsağın çiğ halde ezilerek tüketilmesi yemeklerdeki yağın emilimini azaltır.

Fonksiyonel besinleri beslenmede kullanmanın yanında;

Akşam yatmadan hemen önce 3-5 dakika vücudu silkelemek ( ayaklar yerden kesilmeden zıplıyormuş gibi yapmak)  gece uyuduğunuzda bağ dokusunda sallanan ve gevşemiş bölgelerdeki kolajen oluşumu uyarılır kalça ve göbek bölgesi sıkılaşır.

Gece çok geç uyumamaya çalışın, vücudun tekrar yapılanabilmesi için, gece 23:00 -02:00 arasında en uyuyor olmanız gerekiyor,

Su tüketimini arttırın, çay ve kahve, asitli içecek tüketimini azaltın,

Duygusal yeme, sosyal yeme gibi yeme davranışları geliştirdiğinizin farkına varın,

Yediklerinizin farkında olun,

İçtiğiniz içeceklerden de enerji alıyorsunuz unutmayın….