Başkan Gökhan, “Yerel Medyanın desteklenmesi lazım”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla kahvaltılı bir etkinlikte bir araya geldi.

Çanakkale Belediyesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla her sene düzenlenen bir etkinlik tekrarlandı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Parion Otel’de dün gerçekleşen kahvaltıda başkan Gökhan gazetecilik ve Türkiye’deki medya üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

“Gazetecilik birilerine yaranma süreci geçiriyor”

Başkan Gökhan, “Yalnızca 10 Ocak değil her gün gazeteciler günü. Çünkü gazeteciler her gün çalışıyor. Yoğun bir mesai yapıyorlar ve ciddi bir iş yapıyorlar. Türkiye’de gazetecilik birilerine yaranma üzerine yavaş yavaş evrildiği için bu yaranma sürecinde katılamayanlar maalesef zorda kalıyorlar. Gözaltına alınıyorlar, karakola çağırılıyorlar, mahkemeye çağırılıyorlar, tutuklanıyorlar. Bu süreçte emeklerinin karşılığını almaya çalışıyorlar. Gazeteler de diğer yayın organları değer belli bir destek yoksa ayakta durmaya çalışıyorlar. Destek alabilmek için de bazı odaklara şirin gözükmek gerekiyor. İşin özü şu; basın çok önemli bir kurum, gazetecilik çok önemli.  Şimdi internet televizyonculuğu var. Çok hızlı haberler ulaşıyor. Sabah gazeteyi beklemeye gerek yok. Sabahleyin gazetelerin haberleri eskimiş oluyor. Halbuki 10 dakika önceki haberi, internet veya sosyal medyadan hemen öğreniyorsunuz. Bu bağlamda sektörün evrilmesi lazım. Yeni bir sürece doğru evrilmesi lazım. Yerel gazeteler bu açıdan daha da zorda. Dolayısıyla yerel medyanın desteklenmesi gerekir.

“Türkiye basın özgürlüğünde son sıralarda!”

Türkiye’de basının özgür yayın yapma süreci açısından çok kötü bir durumda. Dünyada basının baskı gördüğü, ya da basın mensuplarının taciz edildiği başka demokratik bir ülke yok. 2018 raporlarını aldım. 141 gazeteci gözaltına alınmış. Duyulmayan var. 141 resmi rakam. Ben Çanakkale’den biliyorum. Bazı gazeteci arkadaşlarımız çağırılıyor, ifadesi alınıyor. Onlar bu kayıtların içerisinde var mı bilmiyorum. Yok muhtemelen. Bunun 64 tanesi tutuklanmış. İki tane televizyona 1 milyon 80 bin TL ceza yazıldı. Haber yayınları durduruldu.

“Düşünceyi özgürce ifade edebilmek esastır”

Bu kenti hep beraber paylaşıyoruz, yaşıyoruz. İnşallah karnemiz 2019’da itibaren düzelir. Biz Çanakkale’de hep özgürlüğü vurguluyoruz, barışı vurguluyoruz. Şu andan itibariyle özgürlüklerimiz konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz, inşallah yaşamayacağız da ama bunun Türkiye’ye teşkil olması gerekir. Gerçekten bunu çok önemsiyorum. Özgür düşünce, düşünceyi özgür ifade edebilme hakkı. Bunlar çok önemli konular. Düşünceyi özgür ifade edebilmek esastır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com