17 Burda AVM esnafından ÇTSO Yönetim Kurulu’na ziyaret

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, 17 Burda AVM’de faaliyet gösteren oda üyelerini ağırladı.

17 Burda AVM’de faaliyet gösteren üyeleri ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nu ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda söz konusu AVM’de işletme sahibi Semih Toprak, ilgili Meclis Üyesi Semih Dabakoğlu, Komite Başkanı Nazmiye Gök, Genel Sekreter Sema Sandal ’ın da hazır bulunduğu toplantıda; özellikle son yılda ağırlaşan AVM Yönetim koşullarının ayakta durmayı zorlaştırdığını belirten üyeler, bu koşulların yeniden değerlendirilmesi için talepte bulundular.

Açıldığı 2015 yılından bugüne;  gerek kurdan kaynaklanan artış,  gerekse m2 ücretlerine yapılan  zam ile % 120 kira artışı olduğu, her ne kadar kur sabitlense de bu durumun kiracılara olumlu bir yansıması olmadığı , ayrıca fiyatlandırmalarda çifte standart uygulamalar olduğu, bir kiracı çıktığında yeni gelen kiracıya çok daha düşük fiyattan verildiği ya da aynı kiracıya fiyat indirimi de yapılabildiği belirtildi.

Haksız rekabet koşulları yaratan alan büyütme, ortak alanların  kiralanabilir alanlara dönüştürülmesi ancak bunun kiracılara ortak giderlerin düşürülmesi vb gibi bir dönüşü olmadığı, bazı işletmelerin kullanım alanlarının  eksik gösterildiği, ruhsat vs izin gerektiren resmi işlemlerde doğru bilgi verilmediği, mevcut kiracıyı koruyan bir yönetim olmadığı gibi sektör dağılımına da dikkat edilmediği, açılırken verilen sözler tutulmadığını, ayrılmak isteyen kiracılardan 6 aylık kira istenmesi gibi piyasa koşullarına uymayan kurallar olduğunu da ileten üyeler  yerel markaların ayakta  durmak adına borçlanmalarının arttığını vurguladılar. Ayrıca güvenlik zafiyetinin de bulunduğunu belirterek kiracıları mağdur eden bu durumun acilen iyileştirilmesi için taleplerini ilettiler.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Ticaretin  hukuk kuralları çerçevesinde olduğu kadar etik kurallar çerçevesinde de yürütülmesi gerekiyor. Üyelerimizin mağduriyetine ve haksız rekabete yol açan konular ile ilgili AVM Yönetimi ve diğer  ilgili kurumlar ile görüşeceğiz. Semih Toprak arkadaşımız aynı zamanda sizlerin temsilcisi. “Biz yaptık oldu” mantığı ile yürütülen bir anlayışı kabul edemeyiz.” dedi.