Haklı Gurur Günümüzü Kutladık

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından bu sabah son düşman askerinin Gelibolu Yarımadasını terk edişinin 103. Yıldönümü dolayısıyla Seddülbahir köyünde tören düzenlendi. Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, yaptığı konuşmada 18 Mart ve 24-25 Nisan gibi bugünün de haklı gurur günümüz olduğunu vurguladı.

 9 Ocak 1916 Çanakkale Zaferi ve İtilaf Devletlerinin Gelibolu Tahliyesi’nin 103. yıldönümü törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Jane Hinton, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Avustralya Konsolosu Dylan Walsh, Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer, kuvvet komutanları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve Avcılar’dan gelen muharip gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi. Tarihi Alan Başkanı Uzmanı Hüseyin Taştan’ın günün anlam ve önemine yönelik konuşmasının ardından Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Vali Orhan Tavlı konuşma yaptı. Bugünün birlik ve beraberlik duygusuyla bir araya geldiğimiz yerde olduğumuzu kaydeden Vali Tavlı, Geçilemeyen Çanakkale’nin bir sır değil bir güç olduğunu belirtti. Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir ise bugünün haklı gurur günümüz olduğunu vurgulayarak “103-104 yıl önce Çanakkale’nin geçilmez olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdik.” dedi.

VALİ TAVLI: “ÇANAKKALE BİR SIR DEĞİL, GÜÇTÜR”

Çanakkale’nin inancın ve azmin hiçbir engel tanımadığının canlı şahidi olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Vali Orhan Tavlı, “İnancını, kimliğini, kişiliğini, tarihi ve kültürünü bilen aziz milletimizin değerleriyle yüceldiği yerin adıdır, Çanakkale. Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu abideleştirdiği topraklardır. Çanakkale, Türk milleti olarak vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın timsalidir. Geçilemeyen Çanakkale, bir sır değil, bir güçtür. Önce manevi değerlerle bir güçtür. Sonra silahıyla süngüsüyle bir güçtür. Türk Milleti ve ordusu, saldırana karşı dur demesini bilmiş, vatanı, bağımsızlığı için, canını feda etmekten asla çekinmemiştir. Bu zafer bu coğrafyada vatan, bayrak, millet, devlet ülküsüyle yaşayan ve bu uğurda canını feda etmiş bir büyük medeniyetin eseridir.” dedi.

BAŞKAN KAŞDEMİR: “ANADOLU’NUN EVLATLARI DİMDİK DURDU”

9 Ocak gününün askeri olarak haklı ve kesin bir zafere ulaşılan gün olduğunu belirten Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, zaferimiz için şunları söyledi: “Düşman, bizim vatanımıza saldırmıştı. Bizim namusumuzu, kutsal değerlerimizi çiğnemeye kalkmıştı. Ancak Anadolu’nun evlatları vatan savunmasıyla kutsal değerlerini canından aziz bilip, yenilemez diye bize haksızca saldıranlara karşı dimdik durdu. Haklı bir sonuç aldığımız günü yaşıyoruz. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak 103 yıl önce burada yaşanan bu büyük mücadeleleri, o vatan savunmasının her şeyin üzerinde tutulduğu iman dolu göğüslerin çeliğe, baruta, ateşe karşı durduğu bu topraklardaki mücadeleleri unutmamak için çalışıyoruz. 10 Ağustos, 9 Ocak, 24-25 Nisan muharebeleri, 18 Mart bizim haklı olarak gurur günlerimizdir.” Başkan Kaşdemir, “103-104 yıl önce Çanakkale’nin geçilmez olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdik.” ifadeleriyle konuşmasına son verdi.

Öte yandan konuşmalar esnasında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi her anıldığında tören alanındakilerin coşkuyla alkışlaması dikkat çekti. Tören, şehitlerimiz için okunan selanın ardından Mehteren gösterisi, Kur-an’ı Kerim Tilaveti ve ikramlar ile sona buldu.

Eylem Gözeldere