Çözümler Çözümsüz Kaldı

Türkiye genelinde metrekareye en çok araç düşen illerden olan Çanakkale’de otopark sorunu her geçen gün artmaya devam ediyor. Kentin büyük bir bölümü otopark olarak kullanılmasına karşın hiçbir çözüm sorunu çözmek için yeterli olmuyor. Otopark sorununu çözecek proje olarak lanse edilen Cennet Otoparkı’nın inşaatının durmasıyla da vatandaş iyice bunaldı. Kent halkı 31 Mart seçimlerinde adayların yoğunlaşması gereken konulardan birisinin “Otopark Sorunu” olması konusunda görüş birliğinde.

Çanakkale, Türkiye genelinde metrekareye en çok araç düşen iller arasında bulunuyor. Her ay araç sayısına yüzde 5’lik bir rakam daha ilave olan Çanakkale’de zaten dar olan yollar trafiği sıkıştırırken, otopark sorunu da vatandaşı sıkıştırıyor. Yıllardan beri kentte artan araç sayısı karşısında yetersiz olan otoparklara yerel yönetimlerce hiçbir düzenleme yapılmazken, sorunlar karşısında ortaya konan çözümlerde de bir ilerleme kaydedilmedi.

“Belediye İş Merkezi Otoparkı çözümsüz kaldı”

Belediye İş Merkezi’ne daha kapsamlı bir otopark yapılması hususunda görüş birliğine varıldı. Konu Belediye Meclisi’nde tartışıldı bölgede yapılması planlanan projeler kamuyona açıklandı ama otopark sayısı yeterli bulunmadı. Belediye İş Merkezi yenilense dahi yapılacak otopark çözümsüz kaldı.

“Cennet Otoparkı inşaatı durdu”

Cennet Otoparkı proje olarak dillendirildiğinde Çanakkale’de büyük bir heyecana neden oldu. Projenin amacı geniş bir katlı otopark ile kent içerisindeki otopark sorununu çözmekti. Projenin teslim tarihi 2019 olmasına rağmen Cennet Otoparkı’nda şu anda hiçbir ilerleme kaydedilemiyor. Bölgede yapılan inşaat durma noktasına geldi. Edinilen bilgiye göre inşaat kapsamında binanın arkasında bulunan alanda meydana gelen zemin göçmesinin önüne geçilmeye çalışıldığı ifade edildi.

“Cennet Otoparkı önündeki tek şerit olan yol 2-3 güne çift şerit olacak”

Bölgede çift şerit olan yol tek şeride düşmüştü. Tek şerit olan yol Çanakkale halkını canından bezdirmişti. Konuyla ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yol çift şerit olacak dedi ve çalışmalar başladı. Dün bölgede çekilen fotoğraflarda şerit çalışması ve yaya kaldırımı yapıldığı görüldü. Yolun 2-3 gün içerisinde çift şeritli hale döndürüleceği dillendirildi.

“Otopark sorunu vatandaşın çözülecekler listesinde ilk sıralarda”

Çanakkale halkı çözümsüz ve ilgisiz kalan otopark sorunu için yetkililerden tutarlı ve gerçekçi projeler bekliyor. 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçim adaylarından vatandaş otopark sorunu konusunda somut adımlar bekliyor.  Vatandaşın çözülmesi gerekenler listesinde, “Çanakkale’de otopark sorunu” ilk sıralarda bulunuyor!

Tunahan Ünsal