EMEKLİ ZAMMI

Emeklilere %10-11 arasında zam yapıldı. Kimisi memnun, kimisi değil. Yeterli midir? Değil elbette. Emekliler arasında farklılıklar var. SSK ve Bağ-Kur Emeklileri, Emekli Sandığı emeklileri. Yok, 2000 öncesi emekliler, sonrası emekliler. Düşünün. Bir ailede, karı koca aynı sistemden emekli olmuş, ancak aralarında maaş olarak büyük uçurum var. Memnun-Sen’in sesi çıkmıyor. Kamu-Sen bununla ilgili bir açıklama yapmış. Bakalım neler demiş Genel Başkan Önder Kahveci, “Önümüzde % 26’lık bir artış varken, memur ve emeklilerin maaş zammı için kriter bellidir”, diyerek, “Her ne kadar Kasım ve Aralık enflasyonu eksi çıkmış olsa da, enflasyondaki bu düzeltme memur maaşlarının erimesini durduramamıştır.”

Bu ay itibarı ile memur ve emeklilere %6,7 enflasyon farkı verilecek olsa da enflasyon farkının sıfır zam anlamına geldiğini hatırlatan Kahveci, enflasyon farkının 6’şar aylık hesaplanmasından dolayı da, memurların zararda olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında memur maaşlarına %4, Temmuz ayında ise enflasyon farkı ile birlikte, %8,65 zam yapıldığını hatırlatan Önder Kahveci, “Memur maaşları 2018 yılında toplamda %13 oranında arttı ama enflasyon %20,3 olarak gerçekleşti.

MEMUR, EMEKLİ ZARARDA

Dolayısıyla 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. 2019 yılının ilk altı ayı için ise yalnızca %4’lük bir artış öngörüldü. Hâlbuki 2019 yılı enflasyon hedefinin %5’ten %15,9’a çıkarılması, asgari ücrete yapılan %26,02’lik zam, 2019 yılında yeniden değerleme oranlarının %23,73 olarak belirlenmesi, motorlu taşıt vergilerinin %15,9 oranında artırılması 2019 yılında memur maaşlarına yapılması gereken artışların alt limitini de ortaya koymaktadır. Yapılacak %4’lük artış ne ekonomik gerçeklerle ne de toplumsal gerçeklerle örtüşmeyecek boyuttadır. 2017 yılında imzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur. Nasıl ki enflasyon hedefi güncellendi, nasıl ki bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine uygun bir bütçe yapıldı, memur maaş zamları da güncellenebilirdi. Biz aylardır kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz.  1603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılan bir ortamda, 3 bin 419 lira olan ortalama memur maaşına 137 lira zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır hatta yeterli de değildir ancak bir tarafta %26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta %4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır.  2019 yılı için kriter bellidir. Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir.” şeklinde konuştu.

Anlayacağınız, Memnun-Sen hariç, sendikacılar, çalışanlar ve emekliler bu zamdan memnun değil. Elbette ki, memleketin mali, ekonomik durumunu da göz ardı etmemek lazım. Ancak, dünyada iyi on ekonomiden birisi olarak lanse edilen ülkemizde, beklentilerin fazla olması da, gayet normal. Sağlıcakla kalınız.