Semizoğlu’ndan müjde

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Selçuk Semizoğlu %53’ü orman olan ve orman ürünleri sanayinde ülkemizde önemli bir paya sahip olan Çanakkale’nin ormanlarının artık sertifikalı olacağını açıkladı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Bölgesi ormanları için Çanakkale Bölge Müdürlüğü’nün FSC sertifikası bulunmadığından dolayı sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin ihracatlarının sekteye uğradığını, bu mağduriyetin giderilmesi için Oda olarak girişimde bulunduklarını belirterek : ” Söz konusu belgelendirme sistemi bir zincir olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde hali hazırda Bolu, Muğla, Kastamonu, Zonguldak, Bursa, İstanbul Bölge Müdürlükleri’ne bağlı 29 işletme müdürlüğünde toplam 2,4 milyon hektar orman alanı Orman Yönetim Konseyi (FSC) programına göre sertifikalandırılmıştır.  Ancak % 53’ü orman olan Çanakkale’de ne yazık ki ormanlarımız bu belgeye sahip değil.

Orman belgelendirme işleminin asıl amacı,  ormanlarımızın ekolojik, ekonomik ve sosyal olarak yani sürdürülebilir olarak işletilmesi, ormanlarımızın bozulmasına ve yok olmasına yönelik endişelerin ortadan kaldırılmasıdır.

Çanakkale Bölgesi ormanları diğer bölgelerimizden azımsanmayacak kadar öneme sahiptir ve bu belge olmazsa olmaz bir belgedir.  Bu konuda yaptığımız girişim sonuç verdi ve konunun 2019 yılı Yatırım Programına alındığı müjdesini Çanakkale Milletvekilimiz ve AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan’dan aldık.  Kendisine ve desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ya sektörümüz ve Odamız adına şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com