Şehit Usta’nın adı yaşayacak

Gelibolu Belediye Meclisinin Ocak ayı meclis toplantısında bir yıl süre ile görev yapacak Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi, 2016 yılında Beşiktaş’taki hain terör saldırısında şehit düşen polis memuru Haşim Usta’nın adı ilçe merkezindeki bir sokağa verildi.

Gelibolu Belediyesi’nin haberine göre Belediye Meclisi, 2019 yılının ilk meclis toplantısının ilk oturumunu gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Mustafa Özacar yönetiminde başlayan Ocak ayı olağan toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Başkan Özacar, toplantının açılışında meclis üyelerinin yeni yılını kutladı, gündem gereği meclis üyelerini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ülkeye ve ilçeye hizmet etmiş ebediyete intikal edenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Gündemde ilk olarak 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 25.maddesi gereğince Denetim Komisyonu oluşturulması görüşüldü. “Belediyemizin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimi için kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye sayısı üçten az, beşten çok olmamak üzere bir denetim komisyonu oluşturması gerekiyor” diyen Başkan Özacar, grupların aday önerilerini meclis üyelerinin oylamasına sundu.

Grupların önerileri ile denetim komisyonu üyeliklerine nispi temsil oranında CHP grubundan Kemal Tarım, Mustafa Çoban, Ali Rıza Sayın, MHP grubundan Feyzullah Ayyıldız ve Ahmet Sezgin üyelerin oy birliğiyle seçildiler. Bu seçimin ardından meclis huzur hakkı ücretlerinin belirlendiği toplantıda, sözleşmeli personelin ücretleri görüşüldü.

Yeni yılın ilk mesaisinde minibüs güzergah talepleri ve D4 belgeleri ile ilgili gündem maddelerini görüşen meclis, plan bütçe komisyonundan gelen dört gündem maddesini komisyon raporu doğrultusunda kabul ederken, S.S. 35 nolu Şehir içi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin yeni güzergahlar ile ilgili Plan Bütçe Komisyonunca da kabul gören talebi,  meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Zabıta ve İtfaiye memurlarının fazla mesai ücreti  konusunun da görüşüldüğü yeni yılın ilk mesaisinde 2019 yılı için aylık maktu fazla çalışma ücretinin 305,00 TL olmasına oybirliği ile karar verildi.

Şehit Usta’nın adı yaşayacak!

Gelibolu Belediye Meclisi, 2019 yılının ilk meclis toplantısının ilk oturumunda anlamlı bir karara imza atarak, 2016 yılında İstanbul Dolmabahçe’de terör saldırısında şehit olan polis memuru Haşim Usta’nın adını Camikebir Mahallesi Altıyol Fırın Geçidi Sokak’a verdi. Şehit polisin kızı Melis Usta’nın isteğini gündeme alan Başkan Özacar, meclis üyelerinin oy birliği ile alınan karar doğrultusunda ilgili sokakta şehit yakınlarının katılımı ile mini bir açılış töreni yapılacağını da belirtti.

Özacar,“Bu güzel ülkede birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak, acı ve gözyaşının yaşanmaması hepimizin en büyük dileği. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

Belediye Meclisi, Ocak ayı mesaisini ikinci oturumla 11 Ocak Cuma günü saat 14.30’da devam ettirecek.