POŞET VE GERÇEK

Günümüz konusu poşet: 01.01.2019 tarihinden itibaren devreye giren kanundaki olay nedir? Efendim bu tarihten itibaren yapılan alışverişlerde poşete ücret ödeyeceğiz. İlk duyduğumuz bu ama detaylar?

Mesela marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenliğini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan 500x350mm’den küçük poşetler kapsam dışında bırakılmıştır. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoptaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme gibi benzeri hizmet ve hizmet verilen ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetlerde ücretsiz.

Sonuç olarak: ekmek, sebze, meyve, zeytin, peynir, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların yeni ambalajsız ürünlerin konulduğu çift kat 15 mikronun altındaki plastik poşetlere ücret ödenecektir. Örneğin: nohut, kuru fasulye, pirinç, makarna, bulgur ve kavanozlu ürünler bunların birincil ambalajları üzerinde olduğu için bunlara alınan poşetler ücretli olacaktır.

Şimdi bir de şöyle bir durum var ki esnaf aldığı bu poşet ücretlerini ayrı bir beyanname veya bildirimle devlete vergisini ödeyecek bu da hiç konuşulmamış bir konudur… Yani zannetmeyin ki poşetlerden alınan esnafa kalacak..

Bir de şöyle bakalım bu niye çıktı, çıkartıldı? Amaç çevreyi korumak öncelikle bir noktada çok iyi hep demiyor muyuz çevreyi koruyalım efendim temiz tutalım, hani çevre için yürüyüşler yaptık!! İşte çevreyi korumak için uzun vadede harika bir proje, bu üstelik sağlığa zararlı dediğimiz plastikten dolaylı olarak sağlığımızı da korumuş oluyoruz. İkinci bir konu da duyumlarıma göre birçok kişi seri üretime bile geçmiş bez çantalar dikiliyor, file çantalar örülmeye başlanmış, yeni bir sektör geliyor… Krizde işte fırsat… Yeni bir iş, yeni bir sektör…

Bir konuya daha değinmek isterim; çıkan bu kanunun böyle boş bırakılarak açıklanması doğru değildir. Çeşitli spekülasyonlar ortaya çıkmakta halkın kafası karışmaktadır. Doğrusu Çevre Müdürlüğü ve Ticaret Odalarının bu konuda seminerler düzenleyerek bilgilendirmesi gerekir. Amaç cezalandırmak değil EĞİTMEK VE ÖĞRETMEK olmalıdır.

Saygılarla…