Biga-Çan fay hattına dikkat!

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen bir etkinlikte Jeofizik Profesörü Doğan Perinçek, Çanakkale’deki depremleri değerlendirdi. Perinçek, Çanakkale’de son zamanlarda deprem hareketliliği artmıştır derken, Biga-Çan fay hattına dikkat çekti. Perinçek, “Önümüzdeki yıllarda Biga-Çan fay hattında ciddi bir deprem meydana gelebilir” vurgusunda bulundu.

Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından Cumartesi günü Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesislerinde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Prof. Dr. Doğan Perinçek, Çanakkale’deki depremlerin dününü ve bugününü değerlendirdi. Çanakkale’de meydana gelen depremler üzerinde yapmış olduğu incelemeleri paylaştı. Profesör Çanakkale için önemli açıklamalarda bulundu. Bölgenin ciddi anlamda bir deprem riski taşıdığını belirten Perinçek, “Çanakkale’de deprem aktivitesi arttı” dedi.

“Çanakkale deprem konusunda hassas bir bölgedir”

Jeoloji-Jeofizik Profesörü Doğan Perinçek, “Çanakkale’de bugüne kadar meydana gelen depremler göz önüne alındığında bizlerin Çanakkaleli olarak daha hassas olmaları gerekmektedir. Son 30 günde Çanakkale yöresinde birçok farklı noktada depremler meydana geldi. 2015 e kadar Çanakkale’deki depremlerde bir azalma söz konusu iken, 2015 yılından sonra Ayvacık Gülpınar mevkiinde 5 binin üzerinde deprem meydana geldi. Çanakkale’de deprem aktivitesi artmaktadır.

“Çanakkale’de deprem aktivitesi arttı”

Çanakkale’de 2017-2018 senelerinde deprem aktivitesi arttı. Çanakkale’deki depremlerle ilgili geçen ayın başında bir makalem yayınlandı. Bölgedeki depremleri tek tek detaylı bir şekilde çalıştım. Tarihsel süreçte Çanakkale’nin farklı noktalarında birçok deprem meydana geldi. Depremlerle birlikte bölgede heyelanlar oluştu. Toprak şekillerinde değişmeler meydana geldi.

“Biga-Çan fay hattı oldukça risklidir!”

AFAD Çanakkale’de deprem riski olan bölgelerde çeşitli eğitimler verebilir. AFAD’ın Çanakkale’de deprem riski bulunan bölgelerde teftişler ve denetlemeler yapması gerekmektedir. Özellikle Çanakkale’de Çan-Biga fay hattı riskli bölgedir. Bu bölgede Çan-Biga fay hattı alanında ve üzerinde gerekli incelemeler ve tespitler sağlanmalıdır.

“Çanakkale’nin yüzde 75’i gevşek zemin üzerinde bulunmaktadır”

Çanakkale Sarıçay üzerinde alüvyon bir arazi üzerine kurulmuştur. Çanakkale kentinin yüzde 75’i delta üzerinde gevşek zeminli bir arazide bulunmaktadır.  Ben Belediye’ye yalvarıyorum. Çanakkale Merkez’de alüvyon arazi üzerinde yeni yapılara izin verilmesin. Gevşek zemin depremlerin şiddetini arttırmaktadır. Çanakkale’nin sağlam bölgeleri var. Sırt olarak belirtilen Esenler Mahallesi sağlam bir yapı üzerine kurulmuştur. Yeni hastanenin olduğu bölgede sağlam bir arazi üzerindedir. Bu zemin üzerinde Çanakkale’nin Merkezi’nde bina yapmamız gerekmektedir.

“Köprü inşaatının olduğu bölgeden fay hatları geçiyor”

Çanakkale’ye yapılan Boğaz Köprüsü ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Yapılan köprü bir ihtiyaçtır benim buna itirazım yok! Köprüyü yaparken gerekli ekonomik şartları sağladık mı yoksa birilerine çıkar mı sağlıyoruz? Burada siyaset yapmak istemiyorum ama bilim insanı olarak bazı şeyleri dillendirmek gereklidir. Bir takım kimseler kayırılarak, bilinçsizce borçlanarak mı bu köprü yapıldı? Köprünün bütün yükünü karada bulunan ayakları taşıyacaktır. Deniz içerisinde bir takım sondaj çalışmaları yapılmaktadır. Bu noktada o bölgedeki faylar ve fayların durumu oldukça önemlidir. Ben karada çalıştım bir arkadaşımda denizdeki sismik kesitlerle çalıştı. Boğazın içerisinde faylar var.

“Boğaz Köprüsü’nün olduğu alandaki faylarda hareketlilik gözlenebilir”

Denizdeki fayların görüldüğü noktalarda köprünün ayakları var! Buradaki fayı biz pasif sanıyorduk fakat geçtiğimiz günlerde Eceabat’ta bir deprem meydana geldi. Bu faylarda hareketler gözlenebilir. Köprünün ayakları fay hattının üzerinde bulunmaktadır” dedi.

Tunahan Ünsal