Avukata danışmak 880 TL

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) gereğince görevlendirilen müdafi ve vekillere yapılacak ödemelere ilişkin 2019 yılı tarifesi de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vekil ücretleri bir önceki yıl için belirlenen ücretler üzerinden yeni yılda yüzde 23 oranında artırıldı. Öte yandan, 2019 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yılın Ocak ayından Aralık ayı sonuna kadar geçerli olacak, yeni tarifeye göre Avukata sözlü olarak danışmada 880 TL alınacak. Yazılı danışma ise 1.740 TL olarak belirlendi. Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma 1.380 TL olacak. Dava dilekçesinin yazılması ise 2.650 TL’den başlıyor. Yeni tarifeye göre, evliliklerini sonlandırmak için avukattan yardım isteyenler, anlaşmalı boşanma için 6 bin 170, çekişmeli davalarda 7 bin 980 TL ödeyecek.

2019 yılı tarifesindeki Müdafi ve Vekil ücretleri soruşturma evresinde takip edilen işler için 280 TL iken 346 TL, Sulh Ceza Hakimliklerinde takip edilen işler için 436 TL iken 539 TL, Asliye Ceza Mahkemelerinde takip edilen davalar için 479 TL iken 593 TL, ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 861 TL iken 1.065 TL olarak arttırıldı.

“Meslektaşlarımızın eline çok düşük rakamlar geçmektedir”

Konuyla ilgili Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan gazetemize açıklamalarda bulundu. Şarlan, “Neredeyse asgari ücretin altıda birine CMK hizmetlerinin görülmesi istenmektedir, bu sebeple bu tarifedeki artış oranı maalesef çok düşük kalmıştır, beklentimiz daha yüksek idi. Bazen Avukat arkadaşlar için CMK hizmetleri bir angarya haline dönüşebilmektedir. Gece yarıları, hafta sonları, saatlerce devam eden bir hizmet halini alabilmektedir. Bu nedenle CMK’ daki ücretlerin meslektaşlarımız açısından tatmin edici seviyeye yükseltilmesi gerekmektedir. Bu ücretlerden birde %18 KDV alınmaktadır. Gelir Vergisiyle birlikte düşünüldüğünde meslektaşlarımızın eline çok düşük rakamlar geçmektedir.

“Artışların daha yüksek olması gerekirdi”

2019 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, 02 Ocak 2019 Tarihli ve 30643 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tarifeye bakıldığında %25 düzeyinde bir artış yapıldığı görülmektedir. Fakat, geçmiş yıllarda çok az artış oranlarını görmüştük. Bu sebeple yüzde 25 oranında bir artış yapılmış olması genel olarak ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığı kanaatindeyiz, beklentimiz geçmiş yılları da telafi edecek daha yüksek oranda artışın olmasıydı” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com