“Depremlerden dolayı kar yağmadı!”dedi

İstanbul Sarıyer Kent Konseyi, Doğal Afetler, Deprem ve Arama Kurtarma Başkanı Kadir Sütçü gazetemize ilginç bir tespitte bulundu. Sütçü, Çanakkale-Ayvacık’ta meydana gelen 3.5 büyüklüğündeki depremden sonra rüzgarın yönünün değiştiğini ve Çanakkale’de kar yağışının gerçekleşmediğini belirtti. Prof. Dr. Doğan Perinçek konuyla ilgili, “İddialar bilimsel değildir” vurgusunda bulundu.

Sarıyer Kent Konseyi, Doğal Afet, Deprem ve Arama Kurtarma Başkanı Kadir Sütçü geçtiğimiz gün gazetemizi arayarak bir bilgilendirmede bulundu. Sütçü, “Kar yağışı yok, tatil var” haberi sonrasında, Çanakkale’de neden kar yağmadığını belirtti.

Sütçü yapmış olduğu açıklamasında, “Yurdumuzun batı kesimleri  önce ayın 3’ü Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni  bir  ılık-yağışlı, hemen sonrasında Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girdi. İzmir üzerinden giren 1000 hpa AB alanı saatin ters yönünde dönüş hareketiyle Balkanlar üzerindeki soğuk havayı Trakya ve Marmara batısına indirdi. GFS modeli verileri çıktıları böyleydi.

Sütçü: “Deprem bulutları yukarıya ittirdi!”

Kuvvetli kar yağışı Çanakkale civarı sayısal modellere göre bekleniyordu.  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Çanakkale için yaptığı yoğun kar yağışı analizi sonrası Valilik de bugün için okullara kar tatili vermiş.  Ancak Çanakkale’de meydana gelen 3,5 büyüklüğündeki deprem rüzgarın yönüne göre maalesef bulutları yukarıya iterek sistemi  hızlandırmış oldu ve Çanakkale’nin kar yağışı almasına şimdilik mani oldu” dedi.

Perinçek: “İddialar bilimsel değildir”

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Prof. Dr. Doğan Perinçek, “Bu açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Depremler sonucunda bu şekilde coğrafi olayların meydana gelme ihtimali yoktur. Açıklamalar bilimsel değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Tunahan Ünsal