“Bin Araçlık Otopark Şart!”

2019 yılının ilk Çanakkale Belediye Meclis toplantısı Perşembe günü yapıldı. Yapılan meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Celal Karakaş unutulan bir konuyu gündeme getirdi. Çanakkale’deki otopark sorununu Meclise taşıyan Karakaş, Belediye İş Merkezi projesi netliğe kavuşmalı ve mutlaka o alanda Bin araçlık otopark bulunmalıdır vurgusunda bulundu. Ayrıca Karakaş, Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan Zafer Meydanı’nın bir an önce kente işlevli bir meydan olarak kazandırılması gerektiğini belirtti. Başkan Gökhan, “Sözlerinize katılıyorum” diyerek Karakaş’ın taleplerini haklı buldu.

Çanakkale Belediye Meclisi Perşembe günü saat 18.00’de Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Gerçekleşen meclis toplantısında CHP’li Meclis üyesi Celal Karakaş kent için düzenleme talebinde bulunduğu yerleri sıraladı. Karakaş Belediye İş Merkezi ve Zafer Meydanı konularında titizlikle bölgelerin bir an önce kalkındırılması gerektiğini vurguladı. Çanakkale’deki otopark sorununa değinen Karakaş Belediye İş Merkezi içinde mutlaka bin araçlık bir otopark yapılamasının şart olduğu dile getirdi.

Karakaş’ın taleplerine ve dillendirdiği sorunlara karşın Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Tespitlerinize katılıyorum” tepkisinde bulundu.

“Belediye İş Merkezine Bin araçlık otopark şart!”

Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyesi Celal Karakaş, “Geçen mecliste de konuştuğumuz gibi güzel bir Belediye İş Merkezi projesi vardı. O proje yapılırken muhakkak orada bin araçlık bir otopark yaratmak zorundayız. Çimenlik kalesi Fevzipaşa Sokak arasından bir yol geçirilmesi ve Barbaros Mahallesi’ne bir yaya geçidi yapılmasını öncelikle dikkate almalıyız.

“Zafer Meydanı daha güzel bir meydan haline getirilebilir”

Sayın Başkan, Zafer Meydanı’nda koruma kuruluna ait olmayan istimlak edilip yıkılacak binalardan bahsetmiştik. Bence o bölgede bu yıkım işlemleri hayata geçirilmelidir. Zafer Meydanı Üniversite bahçesi ile birleşip güzel bir meydan haline gelebilir. Çanakkale’nin Çarşı’nın tam içinde bir açık hava gösteri alanı olur. Her zaman Cumhuriyet Meydanı kullanılmayabilir. Ben böyle bir projenin çok iyi olacağına inanıyorum. Gündeme almakta fayda olacağına inanıyorum” dedi.

“Zafer Meydanı zaman içerisinde çözüme kavuşacaktır”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Karakaş’ın önerilerine karşılık, “İstimlak konusunda mali açıdan öncelik içerisine alınmadığı için o proje öylece durdu. Her zaman o alan birleşmelidir diyorum. Size aynen katılıyorum. Biz ya da bizden sonrakiler Zafer Meydanı konusunda bir çözüme ulaşacaklardır.

Orada başka bir sorun var! Orada Üniversite ile birleşmiş binalar var. O binalar orada olduğu gibi duruyor, hiçbir çivi çakılmadan. Daha önce biz istemiştik vermediler. Üniversite oraya hiçbir yatırım yapmadı ve orası metruk bir halde duruyor” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal