25 kuruşluk poşet vatandaşı ikiye böldü

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile Türkiye’de paralı poşet dönemi başladı. Market alışverişini yapan bir vatandaş kasaya geldiğinde artık poşete tane başına 25 kuruş ödemek durumunda kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Sıfır Atık projesi olarak nitelendirdiği proje kanuna dönüştü ve uygulamaya geçti. Paralı poşet kimileri tarafından çevre için atılan olumlu bir hareket olarak görülürken, kimileri içinde çevre için yapılacak olumlu hareketlerin yanında küçük adımlar olarak görüldü.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Türkiye’de paralı poşet dönemi başladı. Projeyken kanuna dönüşerek uygulamaya konulan paralı poşet kanunu poşetlerin 25 kuruş olmasını uygun gördü. Market alışverişi yapan bir vatandaş poşet başına artık 25 kuruş ödeyecek. Çanakkale’de vatandaşlar uygulama karşısında ikiye ayrıldılar. Vatandaşların bazıları, marketlere file ve bez poşetleri ile gitmeye başlarlarken, uygulamanın çevrecilik anlamında pozitif olduğunu dile getirdiler. Bazı vatandaşlarda marketlerin poşet giderlerinin düşürülmesi için böyle bir uygulamaya gidildiğini vurguladılar.

Konuyla ilgili Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş görüşlerini gazetemiz ile paylaştılar.

“Hazırlık yapılmadan çıkarılmış bir kanundur”

Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit, “Bu kanun bu yasa topluma hazırlık yapılmadan çıkartılmış bir yasadır. Piyasada poşetin yerine geçebilecek diğer ürünleri üretip, kampanyalarla tüketiciye sunabilir. Tüketici şu an bu yasada Avrupa’da bile satılan hacmi küçük ürünlerden haberi yok. Geri dönüşümlü torbaların üretimi de yapılmadı.

“Çevreyi korumak adına yapılacak o kadar çok şey var ki…”

Çevrecilik açısından önemli bir adım ama çevreyi korumak adına o kadar çok yapılacak şey var ki. Piyasaya hemen hemen her alanda plastik ürünler sunuluyor. Plastik kullanımı oldukça yaygın ve poşet uygulamasına sıra gelene kadar düzenlenmesi gereken daha birçok nokta bulunuyor.

“1.25 TL’ye ekmek alan 25 kuruşa poşet mi alacak?”

Tüketici 1 Lira 25 kuruşa bir ekmek aldı diyelim 25 kuruşa bir poşet mi alacak? Hijyen koşulları nasıl sağlanacak? Bu kanunun alt planı hazırlanmalıdır. Hazırlıksız bir şekilde uygulamaya konulan bir uygulamadır. Kamuoyunu çok doyurucu bilgi olduğunu düşünmüyorum. Vatandaş bu uygulama ile bir anda şaşkına dönmüş durumdadır. Ben bunu yerel saat uygulamasına benzetiyorum. Sabahın 07.30’unda insanlar karanlıkta yollara çıkıyorlar” dedi.

“Poşet ve Plastik konusu oldukça önemlidir”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, “Poşet ve plastik konusu oldukça önemlidir. Plastik yüzyılımızın çevre felaketlerinde önemli bir yer edinmektedir. Çevreye bakarsanız en ulaşılmaz yerlere kadar poşetleri görebiliyorsunuz. Bunlar doğayı ve toprağı zehirliyorlar. Yok olup gitmeleri çok uzun süre alıyor. Bu öyle bir dönemde denk geldi ki bir poşet için çok uzun zamandır söylüyorduk. Biz eskiden kese kağıdı kullanıyorduk. Kağıt dediğiniz şeyin poşete kıyasla çevreye zararı daha azdır.

“Çevreye olumlu yansıyacak uygulamaları selamlarım”

Geri dönüşüm çok önemlidir. Bundan 30 yıl önce plastik şişeler ile ilgili önermelerde bulunuyorduk. Plastik şişelerde geri dönüşüm gibi bir düzenleme yapılmalıdır. Plastik sadece poşetler değil, bir sürü şey bulunmaktadır. Çevre konusunda çok büyük sorunlarımız var. Çanakkale özelinde baktığımızda termik santraller var. Bunların dünyaya olan etkileri poşetten daha fazladır. Bunlar ayrı ayrı konulardır ama çevreye olumlu yansıyacak her uygulamayı selamlarım. Bu uygulamada olumludur” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal