“Çanakkaleliler ile gönül bağımız var”

“Çanakkaleli’nin isteği, benim de isteğimdir”

23 yıllık kamu hizmetinin ardından Çanakkale Milletvekili olan ve kentin her kesimi tarafından sevilen siyasiler arasında yerini alan Ayhan Gider, 2019 Yerel Seçimleri için sürpriz bir şekilde AK Parti’nin Çanakkale Belediye Başkan Adayı oldu. Aday gösterilme sürecini, kampanya sürecinde neler yapacağını ve Çanakkale için planlarını gazetemize anlatan Gider, tüm sorularımıza samimi cevaplar verdi.

Geleceğini Çanakkale’de gören herkesin Çanakkaleli olduğunu hatırlatan Ayhan Gider, Çanakkale’deki insanlar ile gönül bağı ve kader birliği olduğunu vurguladı. İşte Ak Parti’nin sürpriz Belediye Başkan Adayı ile keyifli söyleşimiz…

*Bürokrattınız, memleketinizin Milletvekili oldunuz ve şimdi de Başkan adayısınız. Hedefleriniz arasında, Belediye Başkanlığı var mıydı? Yoksa siyasetten bir süredir uzak durmanız, başkan adaylığına hazırlık mıydı?

A.G: “Ben ihtiyaç olunan her yerde ihtiyaç olunan her pozisyonda görev yapmaya hazırım. Bugüne kadar kendim ile ilgili hiç plan yapmadım. 3 sene sonra şunu, 2 sene sonra da bunu olurum diye bir plan yapmadım. Bu benim kendi tarzıma aykırı… Ben neredeysem, oradaki görevimi en iyi şekilde yapmak için uğraştım. Hatasıyla sevabıyla yapabildiğimi de düşünüyorum. Biliyorsunuz, 24 Haziran Milletvekilliği seçimlerinde de aday olmayacağımı belirterek başvuruda da bulunmadım. Bu benim tercihimdi. Tıpkı bürokrasiden ayrılma tercihim gibi. Ne bürokrasiden Milletvekili olmak için ayrıldım ne Milletvekilliğinden belediye başkanı olmak için ayrıldım. İhtiyaç olmadan ve davet edilmeden de hiçbir göreve kendim talip olmadım. Belediye Başkanlığı da Çanakkale’de yapılması çok kutsal bir görevdir. Onurlu bir görevdir. O anlamda bu göreve layık görülmem beni sadece gururlandırır.”

*Aday olmadınız, Çanakkale’nin AK Parti adayı olarak tercihi siz oldunuz ve Genel Merkez tarafından atandınız. Aday gösterilmeniz sizin için de sürpriz miydi, yoksa işaret almış mıydınız?

A.G: “Ak Parti çok kurumsal bir parti. Belki de Türkiye’nin en kurumsal organizasyonudur. Buna Türkiye’nin kurumları da dahil. Ak Parti kadar kurumsal bir organizasyon yok. Sayın Cumhurbaşkanımız takdir haklarını Çanakkalelilerin talebi doğrultusunda şekillendirir. Mesela Adıyaman’da da Adıyamanlıların talebi doğrultusunda şekillendirir. Dolayısıyla bize böyle bir görevi tevcih ettiğinden dolayı gurur duyduk. Çanakkale halkının bunu talep etmiş olmasından dolayı da gurur duyduk.”

“HER KESİMDEN OLUMLU TEPKİLER ALDIM”

*Belediye Başkan adayı olduğunuzda nasıl tepkiler aldınız?

A.G: “Çanakkalelilerden çok güzel ve olumlu tepkiler aldım. Her siyasi fikre sahip insandan çok olumlu tepki aldım. Sadece AK Parti’den veya benim gibi düşünenlerden değil de her siyasi görüşteki insanlar, çok olumlu tepkiler verdiler. Çünkü bizim Çanakkale’deki insanlar ile bir gönül bağımız var. Bir kader birliğimiz var. Bir geçmişimiz ve geleceğe bakışımız var. Ben hep şunu söyledim; dışarıdaki insan ne istiyorsa o benim isteğimdir. Ben ne istiyorsam eminim ki onlardan etkilenerek istemişimdir. Biz bir bütünüz.”

“BUNDAN DAHA GÜZEL ŞEHİR YOK”

*Ailenizin tepkisi nasıl oldu?

A.G: “Hiç kimsenin ailesinin çok mutlu olacağını sanmam. Aile olarak kamu görevinde yoğrulmuş bir aileyiz. Dolayısıyla biz de kamu görevi ile ilgili bir sıkıntı olmaz. Ben eşim veya çocuklarım hep hazırız. Bizim eşyalarımız hep denktir. Devlet, Millet bize nerede görev verirse hayatımıza orada devam etmek için hep hazır olda bekleriz. Biliyorsunuz ben Ankara’ya gittiğimde de ana ikametim Ankara değildi. Ben Çanakkale’deki evimi hiç kapatmadım. Milletvekilliğim bittiği an itibariyle de hemen hayatıma Çanakkale’de devam ettim. Dünyada da bundan daha güzel bir yaşanılacak bir şehir görmedim, olduğunu da sanmıyorum.”

*Ankara’da, adaylığınızın açıklandığı andan itibaren yoğun bir tempo içerisine girdiniz. Kampanya süreci için şimdiye kadar neler yaptınız? Bundan sonra neler yapacaksınız?

A.G: “Kampanya süreci başlamadan önce çok fazla görüşme yürütüyoruz. Bizim gözümüzden kaçan ve Çanakkalelilerin talebi olan neler varsa bu talepleri değerlendiriyoruz. Buna göre projelerimizi şekillendiriyoruz. Stratejilerimizi belirleyip, dokümanlarımızı hazırlıyoruz. Teşkilatlarımızla birlikte çok hızlı bir şekilde kampanya sürecini başlatacağız.”

*2015’te yaptığımız bir söyleşide “Çanakkale, dört Çanakkale yönetebilecek ekibe sahip” diyerek Milletvekili Aday Adayı oldunuz. Şimdi de kenti yönetmeye talipsiniz. O günden bugüne fikriniz değişti mi?

A.G: “Milletvekili aday adayı olduğumuzda da aynı şeyi söylemiştik. Çok şükür ki Çanakkale’yi idare edebilecek kadrolara sahibiz. Elbette bugün de aynı şeyi söylüyorum. Bizim kadrolarımız Çanakkale’nin içindeki kadrolar. Bugüne kadar Çanakkale’ye hizmet etmiş, Çanakkale’yi bilen, Çanakkaleli kadrolardır. Bizim Çanakkaleli tanımımız bellidir. Bunu hep söylüyorum. Geleceğini Çanakkale’de görev herkes Çanakkalelidir. Burada yaşama iradesi gösteren herkes benim hemşerimdir. Bu anlamda Çanakkale Belediyesi’ni de yönetecek kadrolara ve projelere sahibiz. Problemin ne olduğunu biliyoruz ve bu mantık ile geliyoruz. Çanakkale’de yaşayan insanların daha ferah bir ortamda yaşamaları dışında da hiçbir planımız ve programımız olamaz.”

*Ekibiniz hazır mı? Ekibinizde kadın ve gençlere ne kadar yer vereceksiniz?

A.G: “Ekibimiz hazır ve gümbür gümbür çalışıyorlar. Bizim çalışma gruplarımızda ağırlık kadın ve gençlerdedir. Benim bugüne kadar çalıştığım herkes öyle oldu. Ben çalışırken mümkünse benden daha becerikli insanlarla çalışmayı isterim. Kadınlar ve gençler de bu anlamda toplumun çok önünde olan bir kesim.”

“ÜLGÜR BAŞKANI TEBRİK EDYORUM”

*En güçlü rakibiniz ve henüz diğer partiler açıklamadığı için tek rakibiniz Ülgür Gökhan’ın üyeler tarafından seçilerek gelmesi, sizin ise atanmanız seçim sürecinde sizin için bir handikap olur mu?

A.G: “Biraz önce söyledim. Ak Parti Türkiye’nin en kurumsal organizasyonudur. Aday belirleme sürecinde onlarca kamuoyu araştırması ve anket yapıldı. Dolayısıyla bu, ‘tek kişi tarafından atandı’ denmesi çok da akılla izah edilebilir bir şey değil. Sayın Cumhurbaşkanımız, gençlik kolları başkanı dahil olmak üzere bugüne kadarki bütün makamlara seçilerek gelmiş bir insandır. Ülgür Başkanı partisinin içerisindeki seçimde başarılı olduğu için tebrik ediyorum. Tabii buna göre; Ülgür başkan da ilk defa seçim ile gelmiş oluyor. Ancak parti içi seçimler, her partinin kendi iç meselesi olduğu için ben bu konuya değinmeyeyim. Herkes yeterince değindi. Kendi iç meseleleri olarak kalsın. Bizim teşkilatımızın bize desteği tamdır.”

“KONUŞULACAK ÇOK FAZLA ŞEY YOK”

*Çanakkale’nin en büyük sorunu ne? Çözüm önerileriniz neler olacak?

A.G: “Çanakkale’nin en büyük sorunu insan odaklı bir belediye hizmetini alamamasıdır. Bugün 130 bin nüfuslu bir şehirde trafik tıkanıyorsa, ben konuşacak çok fazla şeyin kalmadığını düşünüyorum. Bugün park ve bahçe olarak ayrılacak birçok parsel, belediye tarafından kat karşılığı veriliyorsa ben konuşacak çok fazla şeyin kalmadığını düşünüyorum. Bugün çöp temizleme hizmeti bile trafik saatlerine denk geliyorsa, denk getirilmek zorunda bırakılıyorsa, konuşulacak çok bir şey olmadığını düşünüyorum. Çanakkale Belediyesi, belediyecilik hizmetlerinden çok parti içi hizipleşme ile gündeme geliyorsa ve kamuoyunda yer alıyorsa, konuşulacak çok bir şey olmadığını düşünüyorum.”

*Kentte trafik, otopark, ulaşım, kanalizasyon, çöp gibi konuların kangrenleşen sorunlar olarak öne çıktığını söylediniz. Başkan olursanız bu gibi sorunlara çözüm odaklı çalışmalarınız nasıl olacak?

A.G: “Sayılanlara bir bakarsak, kanalizasyon… Kaç yılındayız? 2019’a giriyoruz. Kordonda dükkanlarla denizin arasında kaç metre mesafe var ama oradaki suyu denize atamıyoruz ve dükkanları su basıyor. Çöp… çöp depolama alanını belediye yapmadı, hükümet yaptı. Ulaşım… ne diyelim!”

“KENTLİNİN TALEBİ OLMAYAN, BİZİM DE GÜNDEMİMİZ DEĞİLDİR”

*Çözüm odaklı çalışmalarınızda vatandaşla sık sık fikir alış-verişi yapacak mısınız?

A.G: “Kentlinin karar vermediği, kentlinin talebi olmayan hiçbir şey bizim gündemimiz değildir. Biz yapacağımız her şeyi vatandaşlarımızla fikir alışverişi yaparak gerçekleştireceğiz.”

*Mevcut başkanın tarımda, eğitimde ve enerjide kooperatifleşme gibi projeleri var. Sizin de kentin ekonomisini yüceltecek hayat standardını yükseltecek projeleriniz var mı?

A.G: “Kendisini tebrik ediyorum. Çanakkale Belediyesi tarıma ve gıdaya verdiği desteği, mezbaha ve hal konusunda sonuna kadar gösteriyor. Hali, aynı daire içerisinde oradan oraya taşıyıp makyajlamak suretiyle, mezbahayı tümüyle kapatarak tarıma olan ilgisini ve tüketicinin temiz gıdaya ulaşmayla ilgili olan yeteneğini gösteriyor. Bundan sonra bunu köylerle gösterecekse, kendisine teşekkür ederiz.”

*Çılgın projeniz var mı?

A.G: “Ben çılgın bir adam değilim. Ben çalışkan bir adamım.”

*Kentli için en önem verdiğiniz projeniz nedir?

A.G: Kentte yürüyerek ve bisikletle yaşayabilir bir hale geleceğiz. Dün söylediğimizi bugün inkar etmeyeceğiz. Bunlardan daha büyük bir proje olur mu?

*Yaklaşık 30 yıllık bir CHP iktidarını yıkmak hedefiyle yola çıktınız. Çanakkale size neden oy versin?

A.G: “Çanakkaleli eğer belediye hizmetlerinden mutlu ise bana oy vermesin. Eğer Çanakkaleli, Çanakkale Belediyesi’nin kendisi için gönderilen ödeneklerin kendisi için harcandığına inanıyorsa, bana oy vermesin. Eğer Çanakkaleli, Çanakkale Belediye Başkanının vaktini parti içi meseleler yerine Çanakkale için harcadığına inanıyorsa, bana oy vermesin. Bizim Çanakkale’ye vaadimiz, Ankara’nın da desteği ile birlikte Çanakkale’yi daha yaşanabilir ve daha müreffeh, daha refah içinde bir hale getirmek. Bugünkü kadar beton yığını bir şehir olmaktan kurtarmak. Şehrin içinde yeni katlara, yeni imarlara izin vermemek. İnsanlara daha yaşanabilir alanlar açmak için talibiz.”

“ARTIK ÖCÜ GELİYOR DEVİRLERİ BİTTİ”

*Bilindiği üzere Çanakkaleli özgürlüğüne düşkündür. Bu anlamda, yerel iktidarı ele geçirirseniz kentlinin yaşamında bir değişiklik olacak mı?

A.G: “Böyle bir soruya muhatap olmak bile yeterince rencide edici diye düşünüyorum. Ben Çanakkale’de doğdum ve büyüdüm. Çanakkale’de yaşıyorum. Benim çocuklarım da Çanakkale’de yaşıyor. Çanakkale’deki ortalama bir insan nasıl yaşıyorsa benim ailemin hayatı da bu şekilde devam ediyor. Dolayısıyla kişi olarak böyle bir soruya muhatap olamam. Parti olarak, Türkiye’de en eski AK Parti’li belediyelerden biri Beyoğlu Belediyesi’dir. Beyoğlu’nda herhangi birinin yaşam hakkına müdahale edilmişse, burada bunu konuşabiliriz. Aynı şekilde Antalya Belediyesi Ak Parti’lidir. Orada herhangi birinin yaşam hakkına müdahale edilmişse öyle konuşalım.

Eğer yaptıklarınıza güvenmiyorsanız. Eğer heybenizde konuşacak bir icraatınız, hayaliniz veya vizyonunuz yoksa insanları korkutarak oy istersiniz. Artık öcü geliyor devirleri bitti. Millet çok daha birey olmuş vaziyette… Düşünerek oy verebiliyor.”

*Özetleyecek olursak, nasıl bir Belediye Başkanı olacaksınız?

A.G: “Çanakkale ortalaması nasılsa, ben de öyle bir belediye başkanı olacağım. Yapacağımız her şeye milletimiz ile birlikte karar veren ve uygulayan bir başkan olacağım.”

Eylem Gözeldere