Çan’a ‘Akıllı Duraklar’ Geldi!

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Çan’da akıllı durak sisteminin hayata geçtiğini duyurdu. Çan Belediyesi’nin ilkleri başardığını belirten Kuzu, “Akıllı duraklar sayesinde artık hemşerilerimiz otobüslerini kışın sıcak, yazın serin bir ortamda bekleyecekler” dedi.

Çan Belediyesi, hayata geçirdiği yeni projeyle Çanlıları akıllı durak sistemiyle tanıştırdı. Buna göre, şehrin belirli noktalarına yerleştirecek akıllı duraklarda hem internet hizmeti, hem şarj ünitesi, hem dijital ekran bulunacak. Bununla birlikte durağın içindeki klima sitemiyle tüm akıllı duraklar kışın sıcak olacakken yazları ise serin olacak.

Konforlu, güvenli ve teknolojik akıllı durak

15 metrekare büyüklüğünde olan durak içerisinde oturma alanı, ayakta/engelli bekleme alanının yanı sıra güvenlik kamerası ile durak 7 gün 24 saat izlenerek vatandaşların can ve mal güvenliği kayıt altına alınacak.

Engelli vatandaşlar unutulmadı

Akıllı duraklar ayrıca engelli vatandaşların kullanımına uygunluğuna göre tasarlanmasıyla da dikkat çekiyor. Engelli vatandaşların akıllı duraklardan en iyi şekilde faydalanabilmesi için engelli rampaları ilave edildi.

“İlklerin belediyesiyiz!”

Başkan Kuzu ise hayata geçirilen yeni proje hakkında şöyle konuştu:

Bugün Çan belediyesi olarak güzel bir hizmetle karşınızdayız. Ben belediye olarak bu hizmetle, hizmette bir üst sınıra çıktığımızı düşünüyorum. Amacımız insanların hayatını kolaylaştırmak… Bu amaçla yola çıktığımız ve montajına başladığımız akıllı duraklar, Çanlı hemşerilerimizle buluşuyor. Bundan böyle servisini bekleyen Çanlı hemşerilerimiz kışın sıcak yazın da serin bir ortamda otobüslerini bekleyecekler. Her durağımızda internet, şarj ünitesi ve dijital ekranımız bulunacak. Bununla birlikte en önemlisi ise durağımızda bir de kütüphanemiz bulunacak. Biz Çan Belediyesi olarak hep ilkleri gerçekleştiren bir belediye olduk. Şimdiden akıllı durakların da Çan halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Esra Çanlı