“Binali Yıldırım İstifa Etmeli!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olması beklenen Binali Yıldırım’a yönelik ‘Meclis Başkanlığı’ndan istifasına gerek yok’ açıklaması kulisleri karıştırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “TBMM Başkanının parti faaliyetlerine katılması Anayasa’ya aykırı. Bu yüzden Yıldırım, adaylığı açıklandığı anda istifa etmeli” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayı olması beklenen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın durumu siyaset kulislerini hareketlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Yıldırım için “TBMM Başkanlığından istifa etmesine gerek yok” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Erdoğan’ın bu sözlerine ise ilk tepki CHP’den geldi.

“Siyasi etik kodlarımız yok!”

CHP Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Yıldırım’ın TBMM Başkanı olarak görevde iken yerel seçim yarışlarına katılmasının hukuksuz olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Düşünün ki TBMM Başkanı, istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapıldı. Propaganda çalışması için İstanbul’a geldiğinde, İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü, diğer devlet görevlileri TBMM Başkanı karşısında nasıl davranacaklar? TBMM Başkanı’na uygun şekilde hareket edip, emirlerini mi yerine getirecekler? Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri siyasi etik kodlarının olmamasıdır.”

“Binali Yıldırım korkuyor”

Erkek, Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmekten korktuğunu da sözlerine ekleyerek “TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmekte bu kadar çekinmesinden, Binali Yıldırım’ı İstanbul’da Belediye Başkanlığı seçimini kazanamayacağı korkusunun sardığı belli. Çünkü TBMM Başkanlığı görevinden istifa ettiği anda, yeni başkan seçilmesi için süreç başlayacak. 10 gün içinde yeni TBMM Başkanı’nın seçimi için harekete geçilecek. Binali Bey, ‘İstanbul’u kazanamayacağım’ korkusu içinde. Bu yüzden TBMM Başkanlığı görevini bırakmak istemiyor” ifadelerine yer verdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com