“Tarımda Reform Desteklemeler Şart!”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Aday Adayı, pazar esnaflarından İsmail Gürses, küçük aile işletmelerinin içinde bulunduğu dar boğazdan dert yandı. Tarımsal desteklemelerde, işin kaymağını büyük işletmelerin yediğini küçük aile işletmelerinin ise borç batağında ve iflasın eşiğinde olduğunu söyleyen Gürses, “Bunun son bulması için devletin küçük işletmelere reform maiyetinde desteklemelerde bulunması şart” şeklinde konuştu.

Ekonomik kriz tüketicinin bütçesini sarstığı gibi üreticiye de zor günler yaşatıyor. Çanakkale’nin yerli esnaflarından ve aynı zaman CHP İl Genel Meclisi Aday Adayı olan İsmail Gürses, GÜNDEM’e yaptığı açıklamalarda üreticinin sesi oldu. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar altında çözümün küçük aile işletmelerini desteklemekten geçtiğini belirten Gürses şöyle konuştu:

“Küçük işletmeci sahipleri iflasın eşiğinde”

“Tarım kesiminde desteklemelerden küçük aile işletmeleri yararlanamıyor. İşin kaymağını büyük işletmeler yiyor. Hibelerden ve tüm desteklemelerden en çok onlar yararlanıyor. Böyle olunca da küçük esnaf zarara uğruyor. Şu an şehirdeki yerli esnafı neredeyse hepsinin bankalara borcu var, çoğu icralık, herkes iflasın eşiğinde… Arsalarını satmak isteyenler dahi var. Ama ona bile alıcı yok. Durum bu kadar vahim.”

“Ürün bazında desteklenmemiz lazım”

Küçük esnafın bu sorununu çözmenin yolunun ise devletin desteğinden geçtiğinin altını çizen İsmail Gürses “ÇKS’de yüz dönüm arsası olan kişi geçen yıl 800 lira destek alıyordu. Bu yıl destek yüzde yüz arttırıldı dediler ama bu asla yeterli değil. İşletmecinin sattığı ürün bazında desteklenmesi lazım. Bu durum üretimi de teşvik eder. Buğday taban fiyatı mesela, 800 iken 1200-1300 olur bu sayede” şeklinde konuştu.

“Teşvikler kırsal kente göçü önler”

Gürses, izlenecek bu tür bir destekleme politikasının ‘kırsaldan göç’ sorununu da çözeceğini belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “Ekonominin toparlanması için küçük işletmelerin de para kazanması lazım. Şu an 100 dönüm arsası olanın bankaya 100 bin lira borcu var. Durum bu kadar vahim. Ama aile işletmelerine yönelik bir tarımsal destekleme gerçekleşirse bu hem işletmecinin borcunu kapayıp para kazanmasını sağlar hem de kırsaldan şehre göçün de önüne geçer.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com