Danıştay’dan Karar: Hakaret değil siyaset!

Çanakkale Belediye Meclisi’nin 2017 Ekim ayı toplantısında, AK Parti Grubu ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan arasında yaşanan gerginlik bir süre kentin gündeminde yer tutmuştu.

4 Ekim 2017 tarihli toplantıda gündem dışı konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’nun Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) o dönemde yapılan delege seçimlerine yönelik eleştirisine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tepki göstermişti.

Başkan Gökhan’ın Ömercioğlu’na karşı sarf ettiği sözler ve Ömercioğlu’nun mikrofonunu kapattırdığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmesi kararı alınmıştı. Başkan Gökhan tarafından soruşturma kararına itiraz edildi.

HAKARET DEĞİL SİYASET!

Gerekli incelemeyi yapan ve Tetkik Hakimi Kübra Kayabaşı’yı dinledikten sonra Danıştay tarafından verilen kararda; Başkan Gökhan’ın, meclis toplantısında Ömercioğlu’nun mikrofonunu kapattırmadığı, Ömercioğlu’na yönelik sarf ettiği sözlerin de şahsına hitaben olmadığı, siyaseten olduğu ve hakaret kastıyla sarf edilmediği sonucuna ulaşıldığı kaydedildi. Ayrıca Başkan Gökhan’ın itirazının kabulüyle, İçişileri Bakanlığı tarafından verilen soruşturma izni kararının kaldırılmasına karar verildi.