Çanakkale Belgeseli dikkat çekti

Kent Konseyi tarafından 2018 Troia Yılı münasebetiyle çekilen Çanakkale Belgeseli’nin galası ilgi gördü.

Kent Konseyi tarafından çekilen belgeselin galası Çarşamba günü akşam 19.00’da gerçekleşti. “Aşkın Ederi Troia’nın Kaderi Oldu” isimli belgesel Çanakkale Merkez ve Çanakkale’nin ilçelerinde çekildi. 2018 Troia Yılı münasebetiyle çekilen belgeselin ana konusu Troia oldu. Belgeselin yönetmenliğini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Murat Çınar üstlendi.

Belgesin geçtiğimiz gün gerçekleşen galası ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde oldu. Gösterime katılım kısıtlı olsa da izleyiciler tarafından belgesel beğenildi.

“Anadolu’da bulunan her medeniyet bizim medeniyetimizdir”

Konuyla ilgili, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, “Bizler hep birlikte beraberiz. Kenti seven, kentin değerlerine sahip çıkan herkes Çanakkalelidir. 2018 hepimizin bildiği gibi Troia yılıydı. Troia yıllardan itibaren dünyada filmlere konu oldu, Homeros gibi İlyada gibi değerli işlere konu oldu. Anadolu’da olan her medeniyet bizimde medeniyetimizdir.

Şehirde birçok ilgili, birçok arkadaşımız değişik konularda, Troia için etkinlikler düzenlediler. Bu eşsiz değeri yaratan Murat hocamızı tekrar kutluyorum. Sayın Belediye Başkanımıza bize verdikleri destek için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Filmin çekim süresi 6 ay sürdü”

Belgeselle ilgili teknik bilgileri paylaşan Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Murat Çınar, “Bu proje bize ilk geldiği zaman sadece bir belgesel gözüyle baktık. Çekimlere başladığımız zaman Çanakkale’nin çok farklı bir yüzü olduğunu gördük. Dolayısıyla bu proje ağır bir projeydi. Filmin çekim aşamaları 6 ay sürdü. İçerik olarak zengin ve ağır bir film… Karanlık çağlardan başlayarak şimdilere kadar uzanan bir Troia efsanesi projesiydi. Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com