Kadın Meclisi’nden Alzheimer eğitimi

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen aylık söyleşilerin bu ayki konuğu Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman oldu. Prof.Dr. Karaman, Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman, Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin aylık düzenlediği söyleşilerin konuğu oldu. Prof. Dr. Karaman Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgiler verirken “Unutkanlığın ne zaman patolojik bir hastalık belirtisi, ne zaman normal olduğunu bilmek önemlidir” dedi.

Alzheimer hastalığının belirtilerine dikkat çeken Prof. Dr. Karaman; “Alzheimer hastalığı yavaş ilerleyen, ancak zaman içinde günlük yaşamı etkileyerek, hastayı geri dönüşsüz bir şekilde bakıma muhtaç bırakan bir hastalıktır.

Hastalıkla baş edebilmek için; “Yeni şeyler öğrenmeye devam edin, yeni sporlar, hobiler, araştırma alanları, heyecanlı ve zevkli problemler, ezberlenen yeni şiirler ve öğrenilen yeni diller önemlidir. Zihinsel faaliyetlerinizi sınırlamayın. Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın. Stresinizi iyi yönetin, iyi ve kaliteli uyku uyuyun, Her gün egzersiz yapın, hayata bağlı kalın, sosyal ilişkiler zihinsel faaliyetleri yoğunlaştırır, ruhsal sıkıntılarınızı hafifletir, fiziksel sağlığınıza özen gösterin” dedi.

Söyleşi katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla son buldu.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com