Erkek, “İfade özgürlüğü yalnızca Erdoğan için mi var?”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, geçtiğimiz gün CNN Türk ekranlarında yayınlanan Türkiye’nin Gündemi programına konuk oldu. Erkek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erkek, Metin Akpınar’dan ekonomiye dair çarpıcı cümlelerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, geçtiğimiz akşam CNN Türk ekranlarında yayınlanan Türkiye’nin Gündemi programının konuğuydu. Zaman zaman hararetin yükseldiği programda Erkek, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Devleti yönetenler eleştiriye tahammül etmelidirler”

Muharrem Erkek programda yapmış olduğu konuşmasında, “Devleti yönetenler en ağır eleştirilere hatta şok edici sözlere bile tahammül etmek zorundadır. AİHM kararlarında da bu vardır. Birisi çıkıp Gezicilerin başı kesilmelidir diyor. Bu ülkenin İçişleri Bakanı Genel Başkanımız için “Boynuna ne geçireceğiz görecek” diyor. Bunlar soruşturma konusu oluyor mu?

“Söz konusu sanatçıların düşüncelerini özgürce ifade etmeleridir”

Söz konusu olan benim ya da bir başkasının Metin Akpınar’ın sözlerine katılıp katılmaması değil. Onun özgürce düşüncelerini söyleyebilmesidir. Şu an Erdoğan Ak Parti Genel Başkanı, diğer siyasi parti Genel Başkanlarıyla aynı biçimde değerlendirilmelidir. Hakaret konusunda da diğer Genel Başkanlara uygulanan neyse kendisine de o uygulanmalıdır.

Erdoğan “Enseni patlatırlar” diyor. Şerefsiz, ahlaksız diyor, daha neler diyor. Bunlara ifade özgürlüğü diyorlar. Bu memlekette ifade özgürlüğü yalnızca Erdoğan için mi var?” dedi.

“Yoksulluk büyüyor”

Erkek aynı zamanda asgari ücrete gelen zammı da değerlendirerek, “Ülkemizde çalışanların yüzde kırkı asgari ücretli ve asgari ücret yine açlık sınırının altında… Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6 bin 500 TL… Yoksulluk büyüyor!” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal