“İdeolojik Yönlendirmeleri Ret Ediyoruz!”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, Truva Atı’nın önünde yaptıkları basın açıklamasıyla son dönemlerde okullarda yaşanan ideolojik tartışmaların öğrencilere zarar verdiğini belirtti. Şube adına konuşan Başkan Filiz Savaş, okuduğu bildiride “Biz çocuklarımızı okula nitelikli bir eğitim almaları için gönderiyoruz. Çocuklarımızın bunların ideolojik yönlendirmelerine maruz bırakılmasını ret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen Çanakkale Şube, Truva Atı’nın önünde şube üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması düzenledi. Şube adına bildiriyi okuyan Başkan Filiz Savaş, son günlerde okullarda yaşanan ideoloji kökenli tartışmalardan dem vurarak şöyle dedi:

“Neredeyse her gün okullarımızda diyanetin, cemaatlerin etkinlikleri yapılmakta, bu tarikat, cemaat ve kurumlar bir ahtapot gibi okullarımızı, çocuklarımızı sarmaktadır. Bu gerici odakların çocuklarımızın geleceklerinin karartması, biat eden, sorgulamayan eleştirmeyen bireyler olarak yetişmeleri için okullarımızda cirit atmalarına, yerellerde valilikler ve milli eğitim müdürlüklerince ve okul idarelerince izin verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının bu tarikat, cemaat ve diyanetle imzaladığı protokollerle bunların çocuklarımızın sınıflarına girmelerine yönlendirmelerine inançlarının istismar edilmesine neden olmaktadırlar. Okullarımız bunların çalışma yapacakları alanlar olamamalıdır. Çocuklarımız bunların karanlık emellerine, bunların insafına terk edilmemelidir.”

“Okula ayrılmayan kaynak Umre turlarına ayrılıyor!”

Savaş, Çanakkale’de de bazı okullarda bu anlayışın cirit attığını söyleyerek “Bu anlayışın, şehrimizin okullarında da çocuklarımızı esir almak istedikleri çalışmaları yapmaya yeltendiklerini görmekteyiz. Anaokullarında, ilkokullarda çocuklarımızı yarıyıl tatilinde umreye götürmek vaadiyle kampanyalar düzenlemek, en hafifinden din tüccarlığıdır, istismardır. Bu yaş çocuklarının dinlenmesi, eğlenmesi, sanat ve sporla ilgilenmesi için kaynaklar ayrılmalıdır. Okullara kaynak ayırmayan, okulların tüm giderlerini zorunlu bağışlar yoluyla velilerin sırtına yıkan AKP iktidarı ve yereldeki valisinden milli eğitimine oradan okul idarecilerine kadar tüm sorumlulara sormak isteriz. Okullara eğitime kaynak ayırmazken umre turları için kampanyalara nasıl kaynak ayırıyorsunuz? Diyanetin, tarikatların, cemaatlerin okullarda çocuklarımızla ne işi olabilir?” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızın ideolojik yönlendirmeye maruz bırakılmasını ret ediyoruz”

Çocuklarımızın laik bilimsel demokratik bir eğitim alması için yıllardır mücadele ettiklerini dile getiren Filiz Savaş sözlerine şöyle devam etti: “ Velilerin bilgisi ve izni olmaksızın öğrencilerinizin bu cemaatlerin, tarikatların ve diyanetin yapacağı etkinliklere katılması, çağrılması suçtur. Okul idareleri çocuklarımıza sahip çıkmak zorundadır. Biz çocuklarımızı okula nitelikli bir eğitim almaları için gönderiyoruz. Çocuklarımızın bunların ideolojik yönlendirmelerine maruz bırakılmasını ret ediyoruz.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com