“Prim Desteği Çiftçiyi Rahatlatmaz!”

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, sütte prim desteğinin 25 kuruşa yükseltilmesinin çiftçinin sorununu çözmede yeterli olmayacağını söyledi ve ekledi: “Sebze meyve için düşünülen kabzımalları ortadan kaldırarak direkt üretici ve tüketiciyi buluşturan sistem sütte de uygulanmalı.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Litre başına vermekte olduğumuz ortalama 10 kuruş Süt Prim Desteği, 15 kuruş daha artırılarak 25 kuruşa yükseltildi” şeklindeki açıklaması süt sektörünü hareketlendirdi.

Gündem’e konuşan Çanakkale Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz da konuyla ilgili görüşlerini bildirdi. Özkurnaz, öncelikle bu desteklemenin devletin kasasından gerçekleştirileceğini ve tüketiciye herhangi bir yansıması olmayacağını söyleyerek başladı sözlerine.

“Çiftçi için iyi mi olur zaman gösterecek”

“Bu prim desteği, devletin kendi kasasından çıkan bir destekleme modelidir. 10 kuruş olan desteklemeye Ocak, Şubat, Mart için 3 aylık dönemde 15 kuruş destekleme ödemesi yapılacak. Burada fiyat olarak tüketiciye bir yansıması olmayacaktır bunun. Fakat bu durum çiftçimiz için iyi mi olacak bunu zaman gösterecek.”

“Bu sorun böyle çözülmez”

Mehmet Özkurnaz, prim desteğinin çiftçi için kalıcı bir çözüm olmaktan uzak olduğunu da sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “Bu 25 kuruşluk desteğin 2 kuruşunu devlet vergi olarak geri alacak zaten. 3 kuruş da merkez birlikleri payı olarak ayrılıyor. Sonuç olarak çiftçinin eline 20-21 kuruş gibi bir para geçmiş olacak. Bu çiftçimizi rahatlatır mı? Hiç sanmıyorum. Bu sorunun böyle çözüleceğini düşünmüyorum.”

“Üretici ve tüketiciyi buluşturacak bir kooperatif sistemi gerekli”

Çiftçiyi rahatlatmanın aynı zamanda sanayici de yok etmeden bir sistem geliştirmenin anahtarını ise şöyle açıkladı Mehmet Özkurnaz: “Burada hem sanayici, hem çiftçi zorda kalırken büyük marketler ve marketler zincirleri parayı kazanan kesim oluyor. Bu durumun irdelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sanayici de üretici gibi mağdur oluyor. Burada kimseyi de suçlamamak gerekir tabii. Sadece, Bakan’ımızın dediği sebze ve meyvede üretici ve tüketiciyi buluşturma ve aradaki o kabzımalları kaldırıp ürünü doğrudan tüketiciye ulaştıracak bir kooperatif sisteminin sütte de uygulanması gerek. Hem tarımsal hem de hayvancılık ürünlerinde bu sistem uygulanmalı. Bu iş ancak böyle çözülür.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com