Çanakkale’den Özelleştirme Kararına Tepki

Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirme kararına tepki gösteren Harb-İş Sendikası Çanakkale İl Temsilciliği Başkanı Abdullah Şahin, konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Şahin, “Devletimize hizmet eden fabrikanın apar topar böyle bir kanunla özelleştirme kapsamına alınmasını şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Harb-İş Sendikası Çanakkale İl Temsilciliği Başkanı Abdullah Şahin; devletin silah gücüne hizmet eden bir fabrikanın özelleştirilmesinin ardından çalışma şartları hakkında yapılan açıklamanın inandırıcı olmadığını belirterek tepki gösterdi.

“Devletimize hizmet eden fabrikanın apar topar böyle bir kanunla özelleştirme kapsamına alınmasına, 42. Bakım Fabrikalar Müdürlüğü çalışanları olarak şiddetle kınıyoruz. Bu konuda bizim adımıza seçilmiş tüm milletvekillerimizin fabrikalarımıza sahip çıkma adına yanımızda olmasını arzu ediyoruz” diye konuşan Şahin, Sakarya Harb-İş Sendika Başkanı Yaşar Yavuz’un basın açıklamasına destek olmak amacıyla şu ifadelere yer verdi:

“Fabrikamız birinci ana bakım lastik palet üretim fabrikası olarak 1975 yılında üretime başlamıştır. Savunma sanayideki tüm birliklerimizin palet üretimi bu fabrikadan sağlanmaktadır. Ayrıca daha sonra fabrikamız geliştirilerek öncelikle M/48 araçların modernizasyonu daha sonra M/52 tanklarının modernizasyonu 172 adet LEOPAR T1/LEOPAR T/2 modernizasyonu yapmıştır. 2002 yılında fırtına obüsleri imalatı başlamış en son 2011 yılında 281 adet fırtına obüsleri üretilmiş ve birliklere teslim edilmiştir. Bunun yanında mühimmat aracı denen 76 tane bu otobüslere mermi taşıyıcı mühimmat aracı yapılmıştır. Türkiye’de tek olan optik imalat sistemi üretimi devam etmektedir. Şu an fabrikamızdan hala devam eden optik imalat ve lastik imalat işlerimiz yapılmaktadır.

“MİLLETVEKİLLERİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

NOT: fabrikamızda üretilen 281 adet fırtına obüsleri şu an fabrikamızı satılmasına vesile olan Altay tankından çok daha üst düzey donanıma sahip ve teknolojiyle donatılmış bir araçtır örneğin dakikada dört tane mermi atan hedefe nişan alma derdi olmayan sadece adresi bilmesinin yeterli olduğu bir sistemle dakikada bir kasabayı yok edecek güce sahiptir. Afrin’de bunu tüm dünya gördü. Bugün yapılması planlanan Altay tankı hedefi görecek nişan alacak ve ancak ondan sonra atış yapabilir oysa bizim ürettiğimiz fırtına araçları düşmanın hangi adreste olduğunu bilmesi yeterlidir. Görmesine gerek yoktur. Böyle bir fabrikanın Apar topar böyle bir kanunla özelleştirme kapsamına alınmasını biz çalışanlar olarak şiddetle kınıyoruz. Bu konuda bizim adımıza seçilmiş tüm milletvekillerimizin fabrikamıza sahip çıkma adına yanımızda olmasını arzu ediyoruz.

Çanakkale İl Temsilciliği olarak da Sakarya 1. Ana Bakım Fabrikasında çalışan tüm sendikalılarımızın destekçisi olacağız.”

Eylem Gözeldere