Yılbaşı Süsleme Maliyeti İki Katına Çıktı!

Taç Çiçek Organizasyon İşletme Sahibi Nesrin Kasaplar, yılbaşı süslemelerinin maliyetini GÜNDEM’e anlattı. Kasaplar, geçen seneye oranla tüm süsleme aparatlarında fiyatın iki katına çıktığını belirtirken buna gerekçe olarak ise tüm alışverişin dolar bazlı yapılmasını gösterdi.

Yeni yıl süslemelerini sevmeyen yoktur. Yılın son birkaç haftasında da olsa şehre görsel bir şölen sunan rengarenk süslemeler pek çoğumuzun ilgisini çeker. Buna keza, özellikle yılbaşını evde geçirmek isteyen kesim için sadece caddeler değil evlerin içi de önemlidir.

Yılbaşının heyecanı tatlı maliyeti tuzlu

Yılbaşı ağacından tutun da, led ışıklara, Noel Baba figürlerine, kapı süslerine ve parti şapkalarına kadar pek çok süsleme aparatı evinizi çok daha şık bir görünüme kazandırabilir.

Taç Çiçek Organizasyon da bu bağlamda hizmet sunan şehrin güzide işletmelerinden biri. Son günlerde yaşanan yeni yıl heyecanı da işletmenin satışlarını elbette olumlu yönde etkiliyor. Fakat işletme sahibi Nesrin Kasaplar, süslemelerdeki fiyat artışından dertli…

Pek çok ürünün Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilmesi ve bu sebeple de dolardaki yükselişin doğrudan ürünlere yansıması satışları mutlak suretle etkiliyor.

“Ürünler ithal olduğu için fiyatlar artıyor”

Tüketicinin pahalılıktan yakındığını fakat buna alternatif çözüm üretmenin de zor olduğunu vurgulayan Kasaplar “Geçen seneye oranla tüm süslemelerde neredeyse iki katı bir fiyat artışı var, diyebiliriz. Özellikle Mayıs’tan bu yana ciddi bir yükseliş var. Ürünler ithal olduğu için doların artması doğrudan fiyatları etkiliyor. Çünkü ürünlerimizin hepsi Uzakdoğu’dan ithal ediliyor. Ülkemizde yapılsa da ortaya çok farklı bir tablo çıkmaz. Bize, fiyatlar yüksek diyorlar. Ama sonra soruyoruz, sen bize bu ürünü bu fiyata yapabilir misin, diye. Ama sadece işçiliği için bile olmaz diyorlar” şeklinde konuştu.

“En büyük Noel Ağacı’nı 250 TL’ye sattık”

Kasaplar, dükkanda satılan süsleme ürünleri ile ilgili fiyat bilgisi de verdiği konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda yeni yıl ağaçları 35 liradan başlıyor. Daha önce 15 liraya da vardı, fakat o satıldı. Boyutları aynı olsa da ağaçlar arasındaki dal kalitesi fiyatları etkiliyor. Bunun dışında boyutuna ve kalitesine göre 60, 95, 125, 180 liraya kadar Neol Ağacı’mız var. En büyüğü ve kalitelisi 2 metre 10 santimdi. Onu 250 liraya sattık.”

“Fiyatlar işçiliğe göre değişiyor”

Nesrin Kasaplar, ağaç süslemelerindeki fiyat artışına da dikkat çekerek “Geçen seneye göre küçük süslemelerin fiyatı da neredeyse ikiye katlandı. 5 lira olan en az 8 lira oldu. Noel baba figürleri, küçük ışıklar, renkli aparatlar her biri aşağı yukarı 10-15 TL fiyat bandında satılıyor. Yılbaşı şapkalarında da yine kaliteye göre değişiyor fiyatlar. 3 buçuk liraya olan da var, işçiliğine göre 7 buçuk liraya olan da… Bunun dışında çok beğenerek aldığımız kapı süsleri var. Onların fiyatı da 99 lira.”

“Bizim insanımız son dakika alışverişini seviyor”

Çanakkale’de vatandaşların yılbaşı süslemelerine meraklı olduğunu ve ürünlere rağbet gösterdiğini de sözlerine ekleyen Nesrin Kasaplar, fakat yoğunluklu satışların genelde yılın son birkaç gününde olduğunu söyledi. Kasaplar “Gelenler, fiyat bilgisi sorup gidenler oluyor. Satın alanlar da oluyor ama şöyle bir durum var ki bizim insanımız daha çok son dakika alışverişini seviyor. Özellikle evinde misafir ağırlamak isteyenler tüm alışverişini yılbaşı günü yapıyor” dedi.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com