POŞET

Ocak ayının başından itibaren, marketlerden alışveriş sırasında aldığınız poşetlerden ücret alınacak. Amaç nedir? Sözde, çevre kirliliğini önlemek! Peki, nasıl olacak? Sonuçta, parayla da olsa alınan bu poşetler yine doğaya atılacak. Öyleyse bunun ne faydası olacak ki? Faydası olmayacak. Ancak, devlet kasasına para girecek. Nasıl mı girecek? Anlatalım. Marketlerde tanesi 25 kuruşa satılacak olan poşetler, kasada kesilen alışveriş pusulasına yansıyacak. Dolayısıyla, KDV işlemi de görmüş olacak. Yüz binlerce poşetin KDV’si Devletin kasasına girecek. Amaç budur. Devlete gelir sağlamak amaçlanmaktadır. Yoksa poşetler tabiatı kirletiyorsa, yasaklarsınız olur biter. Peki, pazardan aldığınız, maydanoz, domates, sebze, meyve poşetleri ne olacak? Pazarcı, kasa fişi kesmeyeceğine göre, Devletin KDV kazancı olmayacak. Zaten mecburiyet getirseniz de, uygulama şansınız yoktur. Akşama kadar müşteri yolu gözleyen pazarcı, poşetten para alabilir mi? Demek ki, esas amaç doğanın kirletilmemesi değil. Öyle olsaydı, marketlerde satılan, plastik ambalajlı ürünlerin de, satılması yasaklanırdı. Düşünün. Marketteki ürünlerin % 90’ı poşetli. Naylon ambalajlı. Onlara da ilave ücret koysanıza. Eğer tabiatın kirletilmemesi düşünülüyorsa, marketlerde poşet kullanımını yasaklarsınız, onlar da.vatandaşa doğaya zararsız ambalaj maddeleri; kese kâğıdı, file gibi şeyler verirler. Zaten, bu poşetlerden ücret alma zorunluluğu tutacak bir işlem değildir. En fazla iki gün sürer.

GÜLMECE

Bugün fıkralar, kaynanalar üzerine.

Baba doğumhaneden koşarak çıkıp dışarıda bekleyen aile büyüklerine “İkizimiz oldu” diye müjdeyi vermiş. “Yaşasın!” demiş kayınvalidesi, “Kime benziyor?” Baba “Şey” demiş bir an düşünüp, “Birbirlerine işte!”

***

Adamın kayınvalidesini kaçıran zorbalar kanıt için kadıncağızın işaret parmağını kesip “Fidye” istemişler… “Tam olarak anlayamadım…” demiş damat telefondaki fidyeciye “İkna olup parayı ödeyebilmem için daha fazla kanıt istiyorum!”

***

 Yaşlı kadın avukatına gidip vasiyetini hazırlatmak istediğini söylemiş. “İki arzum var…” demiş, “Birincisi cesedimin yakılmasını istiyorum. İkincisi küllerimin Ak Merkez’e serpilmesi.” “Ak merkez? Neden Ak merkez?” “Böylece kızımın haftada en az iki kez ziyaretime geleceğinden emin olmuş olacağım.”

***

Adam barda arkadaşına dert yanıyormuş. “Dün evdeki kayınvalide terörüne bir çözüm bulduğumu zannedip, onu yok bileyim diye deliler gibi içtim.” “İşe yaradı mı bari?” “Nerde…Tam tersi.. Eve gittiğimde aynısından bu sefer 2 tane olmuşlar beni bekliyorlardı!”

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com