Troya’yı Düşlüyorum ayakta alkışlandı

Turgut Reis Ortaokulu’nun, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi katkıları ile hazırladığı Troya’yı Düşlüyorum isimli müzikalin ilk gösterimine kent halkı yoğun ilgi gösterdi.

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Turgut Reis Ortaokulu’nun ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin katkıları ile hazırladığı ‘Troya’yı Düşlüyorum’ adlı müzikal tiyatro ilk gösterimi büyük ilgi gördü.

Turgut Reis Ortaokulu öğrencilerinin yaklaşık 1 yıldan bu yana hazırlandığı ‘Troya’yı Düşlüyorum’ müzikal oyunu ÇOMÜ Necip Fazıl salonunda sahnelendi. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Dinçay Köksal, Rektör Yardımcısı Mustafa Görün, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz’ın yanısıra çok sayıda bürokrat, akademisyen ve veli topluluğu tarafından izlenen oyun, Turgut Reis Ortaokulu öğrencileri tarafından üstün başarı ile sahnelendi. Oyuncu öğrenciler, müzikal tiyatronun sanat yönetmenleri ve oyuna katkı sunanlar ayakta alkışlandı.

1 yıllık emek

Bir yandan 5 bin yıl öncesine dayanan Anadolu’nun kadim değeri Troya’yı anlatan, bir yandan da çocuk dünyasına çok anlamlı mesajlar verilen oyunun yazar ve yönetmenliğini Buket Deniz yaparken, tüm müzikleri ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri tarafından hazırlandı. Troya Kazı Başkanı Prof.Dr.Rüstem Aslan’ın katkı sağladığı oyunum metin ve diyalogları Turgut Reis Ortaokulu Öğretmenleri tarafından, oyunun kurgu, müzik, sahne dekorları Fakültenin sahne sanatları öğretim üyeleri tarafından, oyuncuların kostümleri ise Kadir Şen gözetiminde öğrenci velileri tarafından hazırlandı.

‘Troya’yı düşlüyorum’ müzikal tiyatronun yoğun emek sonucu hazırlandığını ve Türkiye’de bir ilk niteliğini taşıdığını belirten Turgut Reis Ortaokulu Müdürü Şule Yıldızoğlu, hedeflerinin oyunu geliştirerek ülke içinde ve yurt dışında da sahnelemek olduğunu ifade etti. Yıldızoğlu oyunu sıfırdan hayata geçiren Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri ve sanat yönetmenlerine, okul öğretmenlerine, velilere ve katkısı bulunan herkese teşekkür borçlu olduklarını vurguladı.

ÜNİVERSİTE-MEM dayanışması

Oyun öncesinde konuşma yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Dinçay Köksal üniversite olarak kent ile kurulan köprülerin nasıl güzel sonuçlar verdiğinin en iyi örneklerden birine tanık olduklarını belirtti ve Çanakkale halkı ve tüm kesimleri ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yılmaz “Anlamlı bir etkinlik”

İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ise Turgut Reis Ortaokulu yönetici, ögretmen, öğrenci, veli ve emeği geçen tüm akademisyenleri tebrik ettiğini belirterek anlamlı bir dönem olan Troya 2018 yılının en anlamlı etkinliklerden birinin gerçekleştirildiğini ifade etti. Troya’nın Çanakkale ve ülke için önemine vurgu yapan Yılmaz, bu değerlerin öğrenciler tarafından bir sanat eseri olarak sahnelenmesinin takdire değer olduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

İzleyicilerden beğeni ve alkış alan müzikal tiyatronun ardından esere katkı sağlayan kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerine çiçek takdim edildi.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com