İntepe’de ağaç katliamı

İntepe’de Rüzgar Elektrik Santrali (RES) yapılması planlanan alanda, mahkeme kararı beklenmeden ağaç katliamı yapılması köylüleri isyan ettirdi. 2014 yılından beri, RES için İntepe’de yapılmak istenen ve yılan hikayesine dönen imar planı değişikliği, bu yıl yeniden gündeme getirilen İl Genel Meclisi toplantısında oyçokluğu ile geçmişti.

Meclisin CHP’li ve İYİ Parti’li bazı üyelerinin de desteğiyle aldığı karara köy halkı itiraz etmişti. Mahkeme süreci sona ermeden kıyıma başlanıldığı görülen alanda, bugün mahkeme heyeti tarafından inceleme yapıldı.

İl Genel Meclisi’nin gündemini 2014 yılından beri meşgul eden İntepe RES projesi için bu yıl Nisan ayında meclis tarafından oyçokluğu ile yeniden karar alınmış, alınan karara mahkemenin ilk kararı dolayısıyla köylüler tarafından itiraz edilmişti. Haziran ayı toplantısında ise itirazlar yine oyçokluğu reddedilmişti. İntepe halkının görmezden gelindiği bu iki karara, çevre söylemleri ile dikkat çeken muhalefet partisi üyelerinin de destek vermesi tabanda tepkiyle karşılandı.

TARİHİ ALANA YAPILMAK İSTENMESİ TEPKİ ÇEKTİ

Çanakkale Merkez’e bağlı İntepe’de yapılmak istenen Rüzgar Elektrik Santrali(RES) Projesine, köyün gelişim alanında, eko turizm amacıyla kullanılması istenen eşsiz manzarası ve tarihi alana çok yakın olması sebebiyle köylüler tarafından tepki gösterilmişti. Assos, Truva kadar değerli, yaklaşık 5 bin yıllık tarihi olan Ofrenion Antik Kenti’nin ve Hector Tümülüsü’nün bulunduğu, 1. ve 3. derece sit alanı olan yere yapılmak istenmesi kentlilerin de tepkisini çekmişti. Alanın imar planı değişikliğinin ardından yabancı şirkete satılması tehlikesine karşı toplanan imzalar ile İl Genel Meclisi kararı iptal edilmiş ve iptal kararı da dönemin şirketi tarafından mahkemeye taşınmıştı.

CHP’Lİ VE İYİ PARTİ’Lİ ÜYELER DE DESTEKLEMİŞTİ

Mahkemenin tarihi alanda olduğu gerekçesiyle iptal kararını reddetmesine rağmen İl Genel Meclisi Üyeleri, mahkeme kararına karşı gelerek imar değişikliğini yeniden oyçokluğu ile kabul etti. Kararın, CHP’li ve İYİ Parti’li bazı üyelerin de desteğiyle alınması partililerin tepkisini çekmişti.

Karara bir kez daha tepki gösteren köy halkı, 4 senedir imar değişikliği yapılarak yabancı şirkete teslim edilmek istenen alana sahip çıkarak İl Genel Meclisi’nde yeniden görüşülmesini sağladı. İtirazın değerlendirildiği Haziran ayı toplantısında da 3 defa tekrarlanan oylamada üyelerin eşit 17’si itirazı reddederken 15’i kabul etti. Böylece imar değişikliğine AK Parti ve MHP’nin yanı sıra CHP ve İYİ Parti gibi muhalefet partilerinin bazı üyelerinin desteğiyle devam kararı alınmış oldu.

Siyasilerin, il başkanlarının ve vatandaşların itirazlarına rağmen imar değişikliğini gerçekleştiren üyelere, İntepe’nin boğazı gören en güzel yerinin yabancı sermayenin eline geçmesine ön ayak olduğu iddiasıyla tepki gösterildi.

KATLİAM ÇOKTAN YAPILMIŞ

Öte yandan dün mahkeme heyeti tarafından yapılan incelemede, mahkeme süreci sona ermeden şirketin ağaç katliamına başladığı görüldü. 8 yıl önce yanan alana ağaçlandırma yapılmıştı. Büyüyen fidanlara meclisin kararı ile kıyılarak sonucu toprağa gömüldüğü görüldü. Mahkemeye yapılan köylülerin itirazının karara bağlanmasını beklemeyen şirket, kepçe ile alandaki fidanları sökerek rüzgar gülü dikmek için alan açtı.

MUHALEFETTEN AÇIKLAMA YAPILACAK MI?

Mahkemeyi kazanacaklarına inanan köy halkı ise kesilen ağaçların yerine gelmesinin zaman alacağından dolayı üzgün. Katledilen ağaçlara, çevre konusunda hassasiyeti olan muhalefet cephesinden nasıl bir açıklama yapılacağı merak ediliyor.

Eylem Gözeldere