“Keşke O Parmağı FETÖ’cülere Sallasaydın!”

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, meclis kürsü konuşmasında Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ı sert sözlerle eleştirdi. Erkek, “Atanmış bir kimse parlamentoya parmak sallayamaz, keşke o parmağı zamanında FETÖ’cülere sallasaydın” şeklinde konuştu.

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM’de gerçekleştirdiği kürsü konuşmasında oldukça sert ifadeler kullandı. Erkek, kumpas davaları sebebiyle dokuz yıl önce yaşamına son veren Yarbay Ali Tatar’dan bahsederek “Tam dokuz yıl önce Ergenekon, Balyoz kumpaslarında maalesef haksız yere tutuklanan, daha sonra tahliye edilen, ikinci kez tutuklama için geldiklerinde ise ailesinin yanında, evinde silahını başına dayayarak yaşamına son veren Ali Tatar’ın da ölümünün dokuzuncu yılı. Evet, Ali Tatar, Fetullahçı yapıyla ve zihniyetle mücadele ettiği için bu cumhuriyete, demokrasiye bağlı bir subay olarak onurlu bir şekilde maalesef yaşamına son verdi. Peki, adaletsizlik silahını Ali Tatar’ın başına kimler dayadı? O yapıyla birlikte o kumpasları kimler kurdu? Ülkeyi yönetenlerin, o dönemin o atamalarını yapanların acaba hukuki, vicdani, siyasi sorumlulukları yok mu? Maalesef yok… Onlar yargılanmıyorlar ve burada, o dönem Silivri zindanlarında silah arkadaşları suçsuz yere hapis yatarken tavır koymayan ve Fetullahçı yapılanmaya karşı bir mücadele veremeyen Ergenekon, Balyoz kumpaslarının savcısı olan Genel Başkanınız Sayın Erdoğan’ın atadığı bir bakan burada yüce Meclise, Parlamentoya parmak sallayarak hitap etti. Keşke o parmağı zamanında Türk Silahlı Kuvvetlerini kuşatan Fetullahçılara sallasaydı. Demokrasilerde siyasi güç merkezleri parlamentolardır. Bizler seçilmişleriz, birbirimize en ağır eleştirileri yapabiliriz ama atanmış bir insan Parlamentoya parmak sallayamaz.”

“5 kişilik bir aile bir ay boyunca çay simitle beslense…”

Erkek, vatandaşın bütçesinden de dem vurduğu konuşmasında 5 kişilik bir aile sabah, akşam çay-simitle beslense asgari ücrete anca denk geleceğini söyleyerek şöyle konuştu: “Bütçede yürütmeyi temsil eden sarayın bir önceki yılda 845 milyon lira olan bütçesi 2 milyar 818 milyon liraya yükseltilmiş yani eski parayla 2 katrilyon 818 milyar lira; yüzde 233 artırılmış. Cumhurbaşkanlığı maaşı da yüzde 26 oranında artırılmış, 74.500 lira olmuş. Bunları niye paylaşıyorum? Vatandaşın bütçesine bakmak lazım bu verilerle. Bugün asgari ücret açlık sınırının altında ve asgari ücretle çalışan 7 milyon insanımız var. Asgari ücretin altında bir ücretle çalışan 1 milyon 800 bin insan var. İşte vatandaşın bütçesi bu. Hani çok meşhur bir çay simit hesabı var ya, işte bugün, işte gelinen noktada 5 kişilik bir aile, üç öğün, sabah, öğlen, akşam yalnızca çay ve simitle beslense -ki o beslenme değildir- asgari ücret, bir aylık asgari ücret.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com