Veliler teknolojiyle tanışıyor

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi tarafından düzenlenen programla veliler hem teknolojiye dair genel bilgiler alıyorlar hem de çocuklarını dijital dünyanın zararlarına karşı korumayı öğreniyor.

Çanakkale Kent Konseyi’nin haberine göre Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Eğitim İçin Gönüllü Destek (EİGDP) Çalışma Grubu’nun düzenlemiş olduğu ödeve destek programında gönüllü olarak görev alan ÇOMÜ Sınıf Öğretmenliği bölümü öğrencisi İrem Öztürk tarafından oluşturulan Tekno-Veli Atölyesi çalışmalarına başladı.

Mahalle meclisinde verilen eğitimlerde 1. hafta velilere yönelik teknolojiye dair genel bilgiler, dijital oyunlarda tehlikeler, bağımlılık yaklaşımları, çocuk ve teknoloji ilişkisinde Veli’nin önemi ve Aile İçi iletişim konularında bilgiler aktarıldı.

Eğitimin içeriğinde belli oyunlar için uyarılar yapıldı. Özellikle Mavi Balina, FNAF gibi oyunların son dönemlerde çocukları etkilediği ve özellikle uykusuzluk- depresyon sorununa neden olduğu vurgulandı. Ailesiyle iletişim kuramayan çocukların tablet ve telefonlara yöneldiği ve ebeveynlerin çocuklar ile ilgilenmek yerine kendilerine vakit ayırdıkları ve tablet, telefon kullanımı ile çocuğunda ilgisinin o tarafa kaydığının tespit edildiği yönünde uyarılarda bulunuldu.