Taşıma suyla ekonomi dönmüyor!

Ekonomik anlamda kemer sıkma politikaları izleyen Türkiye Cumhuriyeti’nde esnaf her geçen gün sıkılan kemerden daha da bunalır hale geldi. Faizlerin yüksek seyir etmesi ve borçların giderek artması ile esnaf kepenk açamayacak duruma sürüklendi. Vatandaşın alım gücünün her geçen gün düşmesi çarşıda-pazarda oldukça net bir şekilde hissedildi. Çanakkale genelinde 21 bin esnaf bulunurken, 2018 yılında “Bin 22” esnaf kaydını sildirdi. Birbiri ardına kontrolsüzce açılan cafeler, yine birbiri ardına hızla kapanıyor. Taşıma suyla dükkan dönmüyor!

Ülke genelinde artan faizler ve maaşların giderek erimesi neticesinde esnaflarda bu durumdan nasiplerini alıyorlar. Küçük bir dükkanım olsun kafam rahat olsun kafası artık giderek çilekeş bir hale dönüştü. Kredilerin yüksek olması ve borçların ödenemeyecek duruma gelmesi esnafın kepenk kapatmasına neden oldu. Vatandaşın alım gücünün düşmesi ile gramla yapılan alışverişler neticesinde esnaf zor günler geçiriyor.

Konuyla ilgili bilgi talep ettiğimiz Çanakkale Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Çanakkale’de bin 22 kişinin odadan kaydını sildiğini belirtti. Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit ise, “Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor!” vurgusunda bulundu.

“Bin 22 kişi kaydını sildirdi”

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “1.1.2018-14.12.2018 tarihleri arasında Esnaf Odaları Birliği’ne kayıt yaptıran kişi sayısı 2 bin 29. Kayıt sildiren sayı ise Bin 22. Bu rakamlar Çanakkale ili genelinde istatistikleri tutulmuş sayılardır.

“Çanakkale’deki esnaf sayısı 21 bindir”

Bin 22 rakamını kapanan işletme olarak telaffuz etmek doğru olmaz. Bu rakamların içerisinde emeklilik durumu gelmiş ve işini devreden kişilerde eklenmektedir. Çanakkale ili genelinde 21 bin esnaf bulunmaktadır. İş yeri kapandı tabiri oldukça yanlış olmaktadır ama kayıt yaptıran ve kayıt sildiren anlamında kullanılabilir.

“Ortada bir sıkıntı var!”

Şu an itibari ile biz yeni yılda artıları eksileri göreceğiz. Her dönem küçüklü büyüklü işletmelerde sıkıntılar yaşanmaktadır. Küçük işletmelerin yanında büyük firmalar dahi konkordota ilan ediyorlar. Ortada bir sıkıntı var. Bu sıkıntı için, tüh ortalık yıkıldı ya da her şey çok güzel demek yanlış olur. Şimdi bunun yanında evet doğru bazı işletmeler devren kiralık diye yazıyorlar.

“Bu gençler ne yapacak-nasıl para kazanacak?”

Kamuya alım neredeyse durdu. İŞKUR bünyesinde 6 aylık geçici bir işçi alımı söz konusu. Bu insanlar illaki esnaf ve sanatkarlık yapacaklardır. Bu gençler ne yapacaklar? Nasıl para kazanacaklar? Ben devamlı ilçelerdeyim. Çanakkale için çok kötü, bittik söylemleri iyi değil ama elbette ki sıkıntı yaşanmaktadır. Her yerde sıkıntı var!” açıklamalarında bulundu.

“Alım gücü olmazsa esnaf rahat edemez!”

Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit, “Çanakkale’de şehri dolaştığınızda her gün 3-5 tane yerin kapandığını, 3-5 tane yerinde tadilat geçirerek tekrar açılma çabasını görüyoruz. Tüketicinin alım gücü olmadığı sürece esnafın rahat etmesi imkansız! Çarşıda yıllarca hizmet veren, aynı dükkanı kullanan kişilerden biz şunu duyuyoruz; “Vatandaşta para yok! Para olsa gelip alışveriş yapacaklar.”

“Kepenk indiren işletme sayısı giderek artmaktadır”

Çanakkale’de kepenk indiren esnaf sayısı giderek artmaktadır. Bu sayılar hala daha artmaya devam etmektedir. Şu anda direnenler var ama onlarda kapanacaklar. Zamlardan sonra bazı ekonomik grupların gelir seviyeleri yükselmedi. Kim bunlar; “Emekliler, dar gelirliler.” Doğalgaz, akaryakıt, elektrik gibi giderler arttığından dolayı bu kesimlerin ceplerinden çıkan miktarlarda da artış yaşandı.

“Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor”

Esnafa gidin konuşun siftah yapacak insan bulamıyorlar. Dükkanların sahiplerinin değişmesinin ya da yeni üyelerin ekonomik olarak pek bir karşılığı yoktur diye düşünüyorum.

“Gençlerin KOSGEB gibi girişimlerle dükkan açmaları doğru değildir”

Gençlerin KOSGEB gibi girişimlerle dükkan ya da işletme açları doğru değildir. KOSGEB’in üretimi desteklemesi gerekmektedir. O şapkayı bundan al buna tak mantığı ile bu düzen ilerlememektedir. Ülke kalkınmasına katkı bu şekilde olmamaktadır. Plansızca çarşıda sürekli aynı meslek grubundan dükkanlar açılıyor. Bu dükkanlar sonrasında zor durumlara düşmektedir” dedi.

Tunahan Ünsal