BİLGİ KİRLİLİĞİ

Bu sosyal medya denilen şey, insanların kafasını karıştırıyor. Vatandaş, bilgi sahibi olmadan, konuyu araştırmadan balıklama atlıyor. Bunları okuyanlar da, içlerindeki muhalefet gereği mal bulmuş mağribi gibi bu habere sarılıyor. Örnekler o kadar çok ki, hangi birisini anlatalım. Eskiden bir reklam vardı. Ağzı olan konuşuyor” diyordu, adamın birisi. Şimdi eli kalem tutan yazıyor. Hatta yazmasına da gerek yok. Paylaş butonuna basıp, kısa yoldan meseleyi hallediyor. Gazetecilik mesleğinde bir örnek vardır. Hep anlatılır. Papa, İtalya’ya, Roma’ya gitmiş. Uçaktan iner inmez basın mensupları sormuşlar: “Papa hazretleri. Genelevini de ziyaret edecek misiniz?” Papa cevap vermiş ”Roma’da genelev var mı?” Ertesi gün bütün gazetelerin manşetleri şöyle çıkmış; ”Papa uçaktan iner inmez, Roma’da genelev var mı?” diye sordu. Önüne arkasına bakan yok. Neden icap ettiğini anlatan yok. Böyle konularla her gün karşılaşıyoruz. Bazen de, on yıl önce yaşanmış bir olay paylaşılıyor. Bu balık adamlar! Tarihine filan bakmadan, hemen dalıyorlar. Salla gitsin. Deprem, kaza vb. yıllar önce meydana gelmiş vakalar yayınlayınca, kulaktan kulağa yayılıyor. Vay anasını, diye de hayret ediyorlar. Gel de yıllar önce, Gevheri’nin yazdığı şu şiiri söyleme.

Hey ağalar zaman azdı

Düşmüşe dil uzar oldu.

Küllükte sürünen eşek.

Cins atla yarışır oldu.

AZICIK UCUNDAN

Fakir adam kulübesine koşa, koşa gelmiş, elinde bir yumurta, karısına göstermiş: “Bak bana yumurta hediye ettiler!” “İyi güzel de bir yumurtayı ne yapacaksın?” Adam kızmış! “Sen de hiç Allah razı olsun demezsin!” Kadın, “Canım bir yumurta işte, ne çıkar bundan!” deyince adam anlatmaya başlamış: “Sende akıl yok ki! Beni iyice dinle… Bu yumurtayı komşumuzun kümesindeki yumurtaların arasına koyacağım. Civcivler çıktıktan sonra bir dişi civciv seçeceğim. Bu civciv büyüyüp, tavuk olacak, o da yumurtlayacak… Bu yumurtaları da kuluçkaya yatıracağım, onlar da civciv yumurtlayacak, paramız olacak ilk paramızla bir buzağı alacağız, buzağı büyüyüp inek olacak, onu satıp tekrar bir buzağı kazanacağız. O kadar çok para kazanacağız ki, ev alacağız, tarla alacağız, eşya alacağız, belki eve güzel bir hizmetçi de alırız.”Kadın sormuş:“O elindeki ne?” “Yumurta değil, hayal dünyam!” Kadın çekip almış yumurtayı yere atmış kırılmış, adama “Hadi bakalım” demiş “Senin hayal dünyan yıkıldı yeniden başla!”

***

Balıklar toplanmışlar, “Biz denizde yaşıyoruz ama deniz nedir bilmiyoruz!” Biri akıl vermiş “Okyanusta filan kayanın altında yatan bin yıllık bir balık var. Gidin sorun!”Balıklar gitmişler “koca” balığa sormuşlar…“Deniz nedir?” Koca balık bakmış: “Denizi bilmeyen var mı?”

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com