Troas Yolumuz artık hazır!

Çanakkale İl Kültür Müdürlüğü tarafından başlatılan, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, “Kültür Rotaları” projesi, bölgede ilgi çekecek. Türkiye’nin farklı bölgelerinde olan uluslararası boyutta üne sahip yürüyüş rotalarına bir yenisi de Çanakkale’de eklendi. Çanakkale’nin, Kültür Rotaları’nın kısa zamanda geniş kitlelere ulaşması hedeflendi. 19 etap ve 3 bölümden oluşan Kültür Rotası; Çanakkale merkezden başlayıp Kazdağları etrafında geniş bir yay çizerek Lâpseki Gelibolu, Bolayır’dan geçip Bozcaada ve Gökçeada’yı kapsayacak şekilde çok geniş bir coğrafyayı kapsıyor.

“Kültür Rotaları” projesi kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, projeye destek veren Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) rehberleri Osman Topçu, Hasan Çelimli’nin katılımları ile dün basın açıklaması düzenlendi.  Kültür Rotası, bölgede yüzlerce yıldır var olan yürüyüş patikalarının köyler, antik şehirler, tarihi ve doğal mekânlarıyla belirlenip işaretlenerek ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasını amaçlayan 600 kilometrelik 19 etaplı proje; 2 deniz, 2 yarımada, 2 körfez, 2 ada, 2 dağ, 1 boğaz, 47 antik kent, 11 ilçe ve 80 köyü kapsaması açısından çok katmanlı ve ayrıcalıklı özelliklere sahip.

“Sanatsal ve sportif faaliyetler bu rota ile gerçekleşecek!”

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde gerçekleşen basın açıklamasında, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz önemli açıklamalarda bulundu. Dokuz, “Bakanlığımız ve Valiliğimiz himayelerinde Güzelyalı’dan, sahilden devam eden bir toprak yol vardı. Şimdi bu yol asfalt haline getirildi. Önümüzde ki yıllarda sürdürülebilir bir takım kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler bu yol rota ile gerçekleşebilecek.

“Bu rota Çanakkale’ye ivme kazandıracaktır”

Bu projemizde sadece kamu kurum ve kuruluşları değil, turizmin özel sektördeki paydaşları da var. Turist Rehberleri Derneği’nin Çanakkale’de ki alt örgütü olan Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO)’dan kıymetli arkadaşlarımız Osman Topçu, Hasan Çelimli ve kalabalık bir arkadaş topluluğu ile bu projeyi yürütüyoruz. Şu an Troas, adalar, Kaz Dağları Çanakkale’nin kültür rotaları süreç içerisinde belirlenmiş olacak. Bu da Çanakkale turizmine olumlu anlamda bir ivme kazandırmış olacak.

“Çanakkale’ye bir marka kazandırmış olacağız”

Troas Kültür Rotaları Projesinin Mimarı Hasan Topçu, şu ifadelere yer verdi. “Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli turist rehberleri olarak Troya Yılı üzerinde kafamızda tasarladığımız ne varsa ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürümüze sunduk. Kendilerinin de vesilesiyle valiliğimiz himayesinde aldı. Bundan sonra özel sektör, üniversite ve diğer kamu kurumlarımızın desteği ile Çanakkale’mize çok güzel bir marka kazandıracağımıza eminim.”

“Köylerden geçen yürüyüş yolları turistlerin ilgisini çekecek”

Çanakkale Rehberler Odası (ÇARO) Başkan Yardımcısı Hasan Çelimli, “Doğa yürüyüşü ve trekkingcilerin ilgisini çekebilecek çok değerli yerlerimiz var. Bunun ön plana çıkarılması ve tanıtılması için de çok gayretler sarf ettik. Sahada yaptığımız çalışmalar ile de özellikle turizm anlamında canlanması hem de bunun yanı sıra bu güzergâhın geçebileceği rotada ki yerel halkımızın köylerinde turizm paydaşı olarak kazanç sağlaması öncelikli hedefimizdir. Bütün bu güzellikleri dünyaya tanıtmak hem de rotanın geçebileceği yerde ki insanlarımıza katkı sağlamayı amaçladık. Yaptığımız son araştırmalara göre de köylerin giderek terk edilmesiydi. Bu proje ile birlikte köylerin canlanmasına, gençlerin turizm ile yakından ilgilenmesini ve köyleri terk etmemelerini sağlamaya çalıştık. Etkili olacağını düşünüyoruz. Köylerden geçen yürüyüş yolları ve tanıtılması sonucunda bütün dünyada ki turistlerin hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Dünya’da birçok ün yapmış trekking notaları var. Bizde güzellikler var. Sadece bunları güzel tanıtmak büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com