Hal’imiz Tamam!

Çanakkale’nin uzun zamandır merakla beklediği Hal binası dün resmen açıldı. 10 bin 672 metrekare alana sahip olan ve 30 dükkânı içinde barındıran Yaş sebze ve Meyve Hali için dün düzenlenen törenin ardından hizmete girdi. Çanakkale Belediyesi tarafından geçte olsa açılışı gerçekleşen Hal vatandaşlar ve toplumun her kesimi tarafından takdirle karşılandı. Esnaf rahat bir nefes aldı.

Çanakkale’de Yaş Sebze ve Meyve Hali’nin başına gelmeyen kalmadı. Bursa yolu üzerinde bulunan Hal bu sene Mart ayında yangın felaketi ile karşılaştı. Halde meydana gelen yangında 6 iş yeri kullanılamaz hale geldi ve esnaf oldukça mağdur oldu. O tarihten sonra Çanakkale Belediyesi yeni Hal binası için çalışmalarını hızlandırdı. Hızlanan çalışmalar neticesinde 30 dükkândan oluşan ve şu anda 19 dükkanı dolu olan Hal binası dün saat 14.00’te kullanıma açıldı.

“Uzun yıllar fiziki koşulları yetersiz bir ortamda hizmet veriyorduk”

Çanakkale Sebze Meyve Komisyoncuları ve Tüccarlar Derneği Başkanı Ufuk Cankaya, “Çanakkale Sebze ve Meyve hali esnafı olarak ne yazık ki, fiziki koşulları yetersiz bir sebze halinde Çanakkale’ye hizmet vermeye çalışıyorduk. Birçok arkadaşımız kepenk kaldıramaz duruma gelmişti. Bu durum kaçak ekonomiyi doğurmuş ve Çanakkale halkı sebze ve meyve fiyatlarının kontrolsüzlüğü ile karşılaşmıştı. Mart ayında 6 dükkân tamamen yanmıştı. Büyük felaketi üzüntüyle yaşadık. Bu felaketten 9 ay sonra yeni dükkânlarımızda faaliyet göstermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Belediye Başkanımız yangın felaketinden sonra çalışmaları oldukça hızlandırdı. Çanakkale Belediyesi’ne kendim ve esnaf arkadaşlarım için teşekkür ederim” dedi.

“Yerli Malı kavramı bizim için çok önemlidir”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bugün burada Çanakkale Halimizin açılışında hep beraber bulunuyoruz. Bugünü seçmemizin nedeni 12-18 Aralık tarihlerinin Yerli Malı Haftası olmasıdır. Yerli Malı kavramı ürünlerimizin tercih edilmesi açısından son derece önemlidir. Alışverişimizi yaparken ürünlerin arkasını çevirip Türk Malı ibaresini görmemiz lazım. İthal mal yemezsek ölür müyüz? Yemeyelim! “

“Biraz gecikmeli de olsa Hal’imize kavuştuk”

Burada hal binamız biraz önce anlatıldı. Eski yerimiz hal değildi. O günden bu güne buranın yerini tespit ettik. Biraz gecikmelide olsa hal binamıza kavuşmuş olduk. Yangın felaketi ile karşılaşmış olduk. Bu hal binasının olduğu alanda da sorun oldu. Müteahhitle sorunlar yaşandı. Taşınamadığımız için yangın felaketi ile karşı karşıya kaldık. Buranın yer tespitini Ticaret İl Müdürümüz ile yapmıştık. Şu anda o da aramızda ve buranın açılmasından dolayı mutlu.

“Kooperatifleşmeyi sağlamak zorundayız!”

Yeni yasal düzenleme geliyor ama bizim hal binamız inşallah bu şekilde varlığını sürdürecektir. 30 tane iş yerimiz var. Bir tanede idari binamız var. Şu anda mevcut durumda olanlardan 19 tanesi sahipli. Eski halden buraya gelen arkadaşlarımız burada 19 dükkanda yerleştiler. Diğer dükkanlar ihaleye çıkacak. Biz burada 6 tane dükkanı kooperatiflere ayıracağız. Talep gelmezse o dükkanları da esnafa vereceğiz. Ben her halükarda kooperatiflerden talep gelmezse bile 2 dükkanın mutlaka ayrılması gerektiğini ön görüyorum. Çünkü önümüzdeki süreçte nasip olursa, yeniden seçilirsem, kooperatife ve tarımsal kalkınmaya önem vereceğiz. Kooperatifleşmeyi sağlamak zorundayız.

“Dükkanlar 130 metrekare alana sahiptir”

İş yerlerimizin bir bodrumları var, bir düzayak bölümleri var ve bir idari bölümleri var. Dükkanlarımız 130 metrekare ve 20 metrekarede ofisleri bulunmaktadır. Arkaya, bloğun arkasına her birisi 36,5 metrekarelik depolama alanları ayrılmıştır. Bu depolar da kullanıma açılmıştır.

“Çanakkale’de satılan ürünler artık denetlenecek!”

Burada güvenilir, sağlıklı, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerin olacağı bir hal binasına sahibiz. Son derece teknolojik donanımlara sahip bir haldir burası. 6 tane zabıta memurumuz görev yapmaktadır. 6 tane büro personelimiz bulunmaktadır. Gece kantarda 3 kişi durmaktadır. Güvenlik ve temizlik görevlilerimizde bulunmaktadır. Çanakkale’miz son yasalara uygun bir hala kavuşmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Çanakkale’de satılan ürünler artık kaçak değil, denetlenmiş bir şekilde tüketiciye ulaşacaktır” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com