Ulaşamıyoruz!

Geçtiğimiz hafta Ankara’da yaşanan hızlı tren faciası, ülkeyi yasa boğdu. Kazazedelerden Arif Kahan Ertik de hafta sonu Gelibolu’da son yolculuğuna uğurlandı. Ulaşım konusunda yeniliklerin ve gelişmelerin yaşandığı 21. Yüzyıl Türkiye’sinde, günlük ulaşımımızı sağlıklı bir şekilde sağlayamıyor oluşumuz da toplumun büyük bir kesimi tarafından eleştiri konusu oldu. Çanakkale de ulaşım sorunu yaşayan illerin başında geliyor. Trafik konusunda küçük İstanbul olma yolunda ilerleyen kentimizde, şehir içi toplu taşıma sorunu kentlinin şikayet ettiği konuların başında geliyor. Kâr değil hizmet amacı gütmesi gereken GESTAŞ, boğaz ve adalar hattında 40 yıl öncesinin şartlarını sunmaya devam ediyor. Hava yolu ile ulaşımımız ise tam bir yılan hikayesine döndü. Maliyetlerin artması ile bir hayli pahalı hale gelen ulaşım bedelleri kentlinin belini bükmüş durumda. İşte, Çanakkale’nin hava, deniz ve kara yolu ulaşım karnesi…

İçerisinde birçok ulaşım geçen bu haberde, Çanakkale’nin ulaşım alanındaki karnesini gözler önüne sereceğiz. Çanakkale’nin ulaşımda birbirinden farklı problemleri bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yaşanan tren faciasından sonra insan hayatının saniyelerle ölçüldüğü gözler önüne serilmiş oldu. Yaşanan faciadan sonra 9 ocağa ateş düştü. Facia akıllara ‘ulaşımda ne denli başarılıyız?’ sorusunu getirdi. Çanakkale de ulaşım konusunda problemli kentlerin başında geliyor.

“ÇANAKKALE’DEKİ HAVAYOLU İLE ULAŞIM BİRİNCİ PROBLEM”

Geçtiğimiz aylara kadar Çanakkale-Ankara ve Çanakkale-İstanbul seferleri düzenlenen kentte, Çanakkale-İstanbul seferleri askıya alındı. Havayolu firması maliyetlerin artmasını gerekçe göstererek uçak seferlerini sonlandırdı. Çanakkaleli vatandaşlar özellikle iş ve ticaret açısından sürekli bağlantıda olduğu İstanbul ile koptu. Çanakkale’deki toplumun dinamikleri, Odalar, borsalar ve sendikalar konuya tepki gösterdi. Çanakkale – İstanbul uçak seferleri ne zaman yapılmaya başlayacak?

“KARAYOLUNDAKİ HARCAMALAR CEP YAKAN BOYUTLARA GELDİ”

Memleketin en büyük problemi olan ekonomik sorunlar ve maliyet artışları vatandaşın belini büktü. Vatandaşlar, Çanakkale’den karayolu ile en çok İstanbul, Ankara ve İzmir güzergâhlarını kullanıyor. Üç büyükler olarak adlandırılan İzmir, İstanbul ve Ankara hatlarında ulaşım masrafları bir hayli arttı.

Çanakkale’den İstanbul’a gidip gelmek isteyen bir vatandaş, gidiş-geliş bilet ücreti, yolda içilen bir çorba ve gidilen tuvalet ücretleri ile ortalama 165 TL’yi gözden çıkarmak zorunda kaldı.

Çanakkale’den Ankara’ya ulaşmak isteyen bir yolcu, yine aynı şekilde, bilet parası, yolda içilen bir çorba ve gidilen tuvalet ücretleri ile cebinden ortalama 230 TL’yi çıkarıyor.

Çanakkale’den İzmir’e gidecek bir yolcu ise gidiş-geliş maliyeti olarak cebine ortalama 165 TL koymak zorunda kaldı.

Vatandaş karayolu ile ulaşımın bu kadar pahalı olmasına isyan ederken, taşımacılar ise bilet fiyatlarının artmasının nedenini artan maliyetlere bağladı.

DENİZ YOLU BAŞLI BAŞINA BİR PROBLEM

Çanakkale’de çalışan ve Eceabat’ta ikamet eden bir vatandaşın aylık cebinde sadece ulaşım gideri için 195 TL olması şart!

GESTAŞ, geçtiğimiz aylarda yayınladığı yeni ücret tarifesi ile oldukça tepki çekmişti. Çanakkale -Eceabat arasında hizmet veren ulaşım hattında, kartsız tek geçiş ücreti 3,75 TL olmuştu. Hesap ortada… Çanakkale’de çalışan bir kentli, Eceabat’taki evinden çıktıktan sonra arabalı feribota biniyor. Çanakkale’ye gelirken, 3,75 TL giderken 3,75 TL olmak üzere 7,5 TL (GESTAŞ kartı olan bile 5,5 ödüyor) ödeme yapıyor. Bu kentlinin haftanın 6 günü çalıştığı düşünüldüğünde ulaşım bedeli 195 TL olarak göz dolduruyor. Aracıyla karşı yakaya geçmeyi ise fahiş ücret tarifesi nedeniyle, mecbur kalmadıkça tercih etmiyor.

Ulaşıma gelen maliyetler, yaşanan kazalar, yitip giden canlar ve cezasız kalan suçlar düşünüldüğünde sınıfta kalan, memleketin ulaşımı oldu!

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com