Mesleki Yeterlilik Sınavları sürüyor

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) tarafından Çelik Kaynakçı ve Metal Saç İşlemeci Mesleki Yeterlilik sınavları düzenlendi.

ÇTSO’nun haberine göre Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından ilan edilen ve zorunluluk kapsamında alınan 117 meslek ’de TOBB Meybem A.Ş. işbirliğinde Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenlemeye devam ediyor.

“Mesleki yeterlilik kurumu tarafından 809 meslek için ulusal meslek standardı hazırlandı”

15 Aralık Cumartesi günü TOBB Meybem A.Ş. tarafından Çanakkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen Çelik Kaynakçı ve Metal Saç İşlemeci sınavları hakkında bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal, Mesleki Yeterlilik kapsamının her geçen gün genişlediğine dikkat çekerek; “809 meslek için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından sektör temsilcileri ile Ulusal Meslek Standardı oluşturuldu. Bu mesleklerden tehlikeli ve çok tehlikeli olarak tespit edilen 117 tanesi Resmi Gazete ’de ilan edilerek zorunluluk kapsamına alındı. 117 meslekte personel çalıştıran firmaların cezai müeyyidelere maruz kalmamaları için; personellerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi denkliğine uygun belge veya eğitime sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Firmalarımızın, Mesleki Yeterlilik Belgesi denklik kriterlerini sağlayamayan personellerinin mutlaka Mesleki Yeterlilik belgesi almaları için teşvik etmeleri gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

“2019 yılında Yeni Ulusal Meslek Standartlarının eklenmesiyle daha çok mesleki yeterlilik sınavı açarak bölgemizdeki nitelikli personel sayısını arttırmak istiyoruz.”

Genel Sekreter Sandal, Çanakkale ili genelinde nitelikli ara personel ihtiyacının giderilmesi için Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin önemine değinerek, 2019 yılında yeni eklenecek olan; Servis Aracı Şoförü, Servis Görevlisi, Servis Yöneticisi gibi hizmet sektörüne ait mesleklerle beraber daha fazla sınav düzenlemeyi planladıklarını belirtti. Sandal, metal sektörü sınavlarının yapılması için personel görevlendirerek kapılarını açan Çanakkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Saffet Uzel’e teşekkür etti.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com