Kış Depresyonuna Dikkat!

Uzmanlar uyarıyor, gündüzlerin kapalı ve kısa gecelerin ise soğuk ve uzun geçmesiyle vücuttaki melatonin düzeylerinde artış ile seratonin düzeyinde azalma yaşanıyor. Ve bu da kişinin kendini depresyonda hissetmesine sebep olabiliyor!

Sıcak yaz günlerinden çıkan pek çok kişi, birden soğuyan havalar ve kısalan gündüzler karşısında kendisini nedensiz bir mutsuzluğun içinde bulabiliyor. Şimdiye dek üzerinde pek durulmayan bu durumu ise tıp dünyası ‘kış depresyonu’ olarak adlandırmaya başladı.

Kış depresyonu nedir?

‘Depresyonun yazı kışı mı olur?’ dediğinizi duyar gibiyiz… Fakat yapılan bilimsel araştırmalar durumun tam olarak böyle olmadığını ortaya çıkardı. Şöyle ki; kış mevsiminde günlerin kısalması demek gün ışığında faydalanılan sürenin de aynı oranda kısalması anlamına geliyor. Ve bu da doğrudan karanlık geçen zaman diliminde bir artış oluşturuyor.

Hal böyle olunca, beynin azalan günışığına verdiği tepki kandaki melatonin ve serotonin düzeylerini etkiliyor. Günışığı süresi azaldıkça tetiklenen melatonin bünyeye yorgunluk, uyku ve mutsuzluk hali veriyor. Ve melatonin de mutluluk verici seratonin hormonunu baskılayınca ortaya çöküntü hali, genel bir keyifsizlik ve uyku durumu bozukluğu çıkıyor.

Kış depresyonu nasıl anlaşılır?

Eğer ki bir süredir sebepsiz yere kendinizi kötü ve halsiz hissediyorsanız ve bu durum en az 2 haftadır devam ediyorsa yüksek ihtimal mevsimsel bir depresyon yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda da yapmanız gereken en aciliyetli şey derhal bir uzmana görünmek olacaktır.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com