Zehirli Mantarlar Nasıl Ayırt Edilir?

Kapalı pazar yerinde 10 yıldır pazarcılık yapan İsmail Gürses, zehirli mantarlar yüzünden Çanakkale’de ölümler yaşandığını söyleyerek işinin ehli olmayanlar tarafından toplanan özellikle Melki mantarı hakkında vatandaşları uyardı: “Ürünün üzerinde Tarım İl Müdürlüğü’nün etiketi olmasına dikkat edilmeli…”

Hem sağlıklı hem de lezzetli oluşuyla pek çok vatandaşın sofrasından eksik etmek istemediği mantarı, pazar yeri esnaflarından İsmail Gürses’le konuştuk. Mantar satıcılığında 10 yıllık bir deneyimi bulunan Gürses, vatandaşların mantara olan rağbetinden memnun olduğunu fakat mantar zehirlenmeleri konusunda ise dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

“Tarım İl Müdürlüğünce 6 ayda bir denetleniyoruz”

Gürses, “Ben bu işi 10 yıldır yapıyorum. İnsanımızın mantara olan talebi de gayet güzel. Şu an istiridye mantarı ile kültür mantarı satışı yapıyorum. Vatandaşa da şunu söyleyeyim, içleri bizden alışveriş yaparken rahat olsun. Ürünlerimizin hepsinde Tarım İl Müdürlüğü etiketi var. Her 6 ayda bir denetime tabii tutuluyoruz. Yani hiçbir sıkıntı yaşamadan mantarımızı alıp tüketebilirler. Sağlık açısından da faydalı bir ürün mantar. Kolesterol yok ama protein var mesela… Bu açıdan et alamayanlar mantara yöneliyor” şeklinde konuştu.

“Mantarımızı buhar odasında sterilize ediyoruz”

İsmail Gürses, mantarın tezgaha gelene dek süren macerasını ise şu sözlerle özetledi: “Kültür mantarı kapalı steril bir ortamda yetişiyor. Onu önce buhar odasında sterilize ediyoruz, sonra ekiyoruz. Tamamen sağlıklı bir ortamda yetişiyor yani. Ürünlerimiz etiketli, denetimli, her şeyiyle tüketime hazır durumda.”

“Aynı melkiye benzeyen zehirli mantarlar var”

Gürses, melki mantarı konusunda ise biraz daha temkinli davranarak şunları kaydetti: “Biz şu an melki mantarı satmıyoruz. Melki biraz sıkıntılı bir mantar. Toplamak da sıkıntılı, satmak da, tüketmek de… Eğer işinin ehli biri yapmıyorsa bunu mantar toplama esnasında zehirli olanlarla sıklıkla karışabiliyor çünkü melki. Herkes zehirli ile zehirsizi ayıramaz. Ha, ben ayırırım, bu konuda bir sıkıntı olmaz. Ama eğer toplamayı yapacak kişinin bu konuda yeterli bilgisi işte o zaman sıkıntı olur. Çünkü aynı melkiye benzeyen zehirli mantarlar var. Altı beyaz oluyor, sütlü oluyor. Daha kötüsü melkiye değdiği zaman onu da zehirliyor. Zehirli mantarı yiyen insanın ise ilk olarak karaciğeri tahrip olur ve ardından da ölüm olayları yaşanır. Ki Çanakkale’de de benzer durumlar yaşandı daha önce. O yüzden dikkatli olmakta fayda var tabii…”

Esra Çanlı