Poşet Paralı Pazarcı Yaralı

Ocak ayından itibaren geçerli olacak ‘poşet kanunu’ pazarcı esnafı her açıdan düşündürüyor. Poşetin ücretsiz olmasını suistimal ederek esnaftan boy boy poşet talep eden vatandaşlar için bu kanunun ‘önleyici’ olacağını düşünenler de var, ‘olan satışlarımıza olacak’ diyen de, ‘poşetin parasını kendi cebimizden vermeye devam edeceğiz’ diye dert yanan da…

Bir gün lazım olur düşüncesiyle ebat ebat eve stoklanan poşetler ocak ayından itibaren 25 kuruşa satılacak. Hükümet, bu hamlesine gerekçe olarak ‘çevrenin temiz kalması’ ve ‘atık madde kullanımının azaltılması’ amacını öne sürüyor. Fakat satıcı cephesinde bu konuda bir fikir birliğine varılmış değil…

 “Kimse 25 kuruş poşet parası vermez”

Görüşlerine başvurduğumuz kapalı Pazar yerinde mandalina satan esnaf Hasan Topaloğlu, bu uygulama karşısında ne yapacaklarını henüz kestiremediğini söyledi. Topaloğlu, “Şu an düşünme aşamasındayız açıkçası. Tam olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sanırım cezası da olacak çünkü. Ama düşününce, adam buraya gelip 10 liralık malzeme alacak sonra da 25 kuruşluk poşet parası verecek… Bu biraz zor. Kimse 25 kuruş poşet parası vermez. O zaman ne yapacağız? Alacaksın 5 kilo, 10 kilo poşet o zaman, bizden olacak poşet diyeceksin.”

“Filede ürünler birbirine geçer”

Topaloğlu, fileye dönülme ihtimalini de değerlendirerek “Poşet yerine file kullanılacak diyorlar. Ama vatandaşın filesinde hem domates olacak mesela hem mandalina… Böyle de sıkıntı olur. Kimse üst üste koymaz. Birbirine geçer ürünlerin hepsi” şeklinde konuştu.

“Bir adet patates bir poşet fiyatı ediyor”

Pazar yeri esnaflarından Turhan Bey benzer görüşler dile getirdi. Patates satışı yapan deneyimli esnaf, “Müşteri geldi, ne yapacaksın? Ben poşeti sana vermem mi diyeceksin? Çok sorun yaşatır bu durum bize. Fileye dönüldüğü zaman da aynı sıkıntı olur. Aldığı patatesin yanına başka bir şey koymaz vatandaş. Yoksa keşke böyle olmasa poşet kullanımı çok ciddi boyutlarda çünkü. Vatandaşla sorun yaşanmayacak olsa bizim için de sıkıntı yok. İsraftan kurtulmuş oluruz. Mesela ekmek poşette satılıyor, diyorlar bir poşete daha koy. Poşet buruşmuşsa almıyor onu vatandaş. Böyle sorunlar da yaşıyoruz. Marketçi yine bir şekilde poşetin parasını çıkarıyor. Ama biz daha fazla mağduruz bu durumdan. Poşet 25 kuruş olacaksa bir adet patates de 25 kuruş… E o zaman biz bugüne kadar bir poşet parası vermişiz zaten vatandaşa demek bu…” sözlerini kullandı.

“Haftada bin lira poşet parası veriyoruz”

Sebze satışı yapan esnaflardan Mehmet Bey ise poşetlerin parayla satılacak olmasına olumlu bakan esnaflardan. Mehmet Bey, insanların poşet konusunda görgü dışı davrandıklarını bu uygulamanın ise bunun önüne geçebileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Müşteri geliyor sarımsak alıyor, soğanın yanına koydurmuyor. Bu oldukça ayıp bir şey. Bir poşet daha istiyor, bir poşet daha istiyor. Sonu yok bunun… Hele gençler, onlar daha beter. Yarım kilo yarım kilo böldürüyorlar her şeyi. Mesela 5 kilo alıyor, diyor 2’ye ayır. Çok ayıp bir şey bu… Poşetin paralı olması bu durumun önüne geçer. Hem çevre için de faydalı olur. Çünkü insanlarımız rahata alışmış. Eskiden filesini alan gelirdi pazara. Şimdi bakıyorsun insanlar elini kolunu sallaya sallaya kordona gelir gibi geliyor. Çanta almak yerine yığın yığın poşet alıyor. Yazık değil mi biz esnafa da? Haftada bin lira poşet parası veriyoruz. Marketlerdeki hassas terazi poşet fiyatını file tartarken bizde durum böyle değil. 25 kilo poşet gidiyor haftada… Ben destekliyorum. İnsanlar böylece bilinçlenir belki diye düşünüyorum.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com