Gravür Sergisi ilgi çekti

“Gezginlerin Kaleminden Çanakkale’de 1000 yıl Gravür Sergisi” Cuma günü 17 Burda AVM’de ziyaretçiler tarafından ilgi ile incelendi.

17 Burda AVM dün farklı bir sergiye ev sahipliği yaptı. Çanakkale’nin bin yıllık tarihsel geçmişinde kara kalemle çizilen Çanakkale eserleri büyük beğeni topladı. Dijital baskı şeklinde sergilenen eserler yediden yetmişe Çanakkaleliler tarafından tek tek incelendi.

Serginin açılışı 17 Burda AVM’de Cuma günü saat 17.30’da, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın katılımı ile gerçekleşti.

“Kentlerin bellekleri için görsellik önemlidir”

Düzenlenen açılışta, gazeteci Murat Kıray, “Bu sergi bin yıl boyunca gezginlerin kaleminden çizilen gravür sergisidir. Bunların 11.yy’dan 19.yy’a kadar geçen sürede, gezginlerin ve tarihçilerin çizdikleri hatta bunların yanında yazdıkları da var. Kentlerin bellekleri için görsellik çok önemli. Fotoğraf yaşantımıza girmeden önce insanlar gravürlerle o anları duraksatırlarmış” dedi.

“Çanakkale’ye bir kez daha aşık olacağız”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Bu eserler Çanakkale’nin gravürlermiş tanıtımlarıdır. Merakla izleyeceğim, görmedim. Bu sergidekiler farklı eserler. Çanakkale’ye bir kez daha aşık olacağız diye düşünüyorum” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com