CHP’de Son Seçim “Ege’nin İncisi”nde

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Çanakkale genelindeki belediye başkan adayları neredeyse belli oldu. 16 Aralık 2018 Pazar Günü de son olarak, kendisi küçük etkisi büyük olan Bozcaada’da yapılacak eğilim yoklamasında dört aday adayı yarışacak. MYK’nın kararı, il başkanlığının desteği ile ilçe örgütü tarafından yapılan eğilim yoklamasında, yeni dönem belediye başkanı adayını adalı üyeler belirleyecek.

Öte yandan kulislerde, Kuzey Ege’nin İncisi olarak bilinen Bozcaada’da hangi aday seçilirse seçilsin, CHP’nin mevcut belediyesini koruyacağı dillendiriliyor. Aday adayı sayısı çokluğunu da buna bağlayan adalı üyeler, gönüllerindeki başkanlarını belirlemiş durumda… Seçimin, Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ile adanın köklü ailelerinden birinin ferdi olan Meclis Üyesi Yahya Göztepe’nin arasında geçeceği ileri sürülüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale’nin çoğu ilçesinde belediye başkanı adayını eğilim yoklaması yöntemiyle belirledi. Biga, Gelibolu gibi büyük ilçelerde mevcut başkanlar direk atanırken, Bozcaada gibi nüfusu az olan ilçede mevcut başkanın CHP’li olmasına rağmen eğilim yoklaması kararı alındı. Nüfusu, seçmen sayısı ve üye  sayısı olarak en az olan ilçede, başkanlığa talip olan ismin çok olması, hangi aday çıkarsa çıksın CHP’nin belediye mevcudiyetini koruyacağının sinyallerinden biri olarak değerlendiriliyor.

BOZCAADA’DA DÖRT İSİM YARIŞACAK

CHP’nin Çanakkale ilçelerinde neredeyse tüm başkan adayları belli oldu. Çanakkale’de mevcut Başkan Ülgür Gökhan, Biga’da mevcut Başkan İsmail Işık, Gelibolu’da mevcut Başkan M. Mustafa Özacar, Çan’da Bülent Öz, Ayvacık’ta Mesut Bayram, Bayramiç’te Mert Uygun, Ezine Halil Büyükerol başkan adayı oldu. Önceki gün gerçekleştirilen seçimlerde, Eceabat’ın da belediye başkan adayı belirlenirken, adayı belli olmayan ilçeler Lapseki ve Yenice’nin yanı sıra Bozcaada ve Gökçeada olduğu biliniyor. 2014’te belediye başkanı seçilen Hakan Can Yılmaz’ın diğer halihazırdaki ilçe belediye başkanları gibi atanmaması ise dikkat çekti. CHP’li Yılmaz 16 Aralık 2018 Pazar Günü rakipleri Yahya Göztepe, Muharrem Yıldız ve Neslihan Yurttaş ile yarışacak.

MYK tarafından eğilim yoklaması yapılması istenen Bozcaada’da, aday adaylarından Yahya Göztepe’nin isminin öne çıktığı ve üyelerin desteğinin de bu yönde olduğu ileri sürülüyor. Bozcaada’nın Belediye Meclis Üyesi olan Göztepe, adanın en eski ailelerinden birinin ferdi. 1976 doğumlu aday adayı, sahibi olduğu Velidede markasının ve Bozcaada’nın gülen yüzü olarak biliniyor. Evli ve iki çocuk sahibi olan Göztepe’nin “Kendi çocuklarıma ve hepimizin çocuklarına güzel bir Bozcaada bırakmak üzere yola çıkıyorum.” diyerek adaylığını açıklaması gönüllerde taht kurdu.

Bozcaada’daki seçimlerin ardından 31 Mart Yerel Seçimlerine odaklanacak olan CHP Örgütleri, mevcut belediyelerini korumanın ve yeni belediyeler kazanmanın çalışmalarını yapacak.

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com