ÇOMÜ Araştırma Hastanesi’nin borcu dudak uçuklattı!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayınlandı. Eylül 2018 Denetim Raporu’na göre, yapılan incelemeler neticesinde, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi’nin kısa vadeli borcunun 47 Milyon 963 Bin TL olduğu belgelendi.

Sayıştay Başkanlığı tarafından ÇOMÜ 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayınlandı. Geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan ve hizmete açılan üniversitenin raporlarda görülen borçları dudak uçuklattı.

Eylül 2018 Denetim Raporu’na göre, yapılan incelemeler neticesinde, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi’nin kısa vadede ödemesi gereken borcu 47 Milyon 963 Bin 658 TL olarak belgelendi. Bu borca karşılık işletmenin tüm varlıklarını oluşturan toplam aktivitelerin ise 10 Milyon 939 Bin 587 TL olduğu tespit edildi.

“Borç varlıkların 4,5 katı!”

ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin borcu varlıklarının tam 4,5 katı!

“Toplam borç 47 Milyon 963 Bin TL”

Sayıştay Başkanlığı Eylül 2018 Denetim Raporu’nda, ÇOMÜ Tıp Fakültesi ve Araştırma Uygulama Hastanesi’nin borcu ile ilgili olan bölümünde şu cümleler yer aldı: “Yapılan incelemede Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi Döner Sermaye İşletmesinin yıllar itibari ile genellikle zarar ettiği, 2017 yıl sonu itibariyle kişi ve firmalara olan borçlar, personele ve kamu kurumlarına olan borçlardan oluşan kısa vadeli toplam yükümlülükleri 47 Milyon 963 Bin 658 Lira 69 Kuruş olmasına karşılık işletmenin tüm varlıklarını oluşturan toplam aktiviteleri 10 Milyon 939 Bin 587 Lira 27 Kuruş olarak görülmüştür. İşletmenin vadesi bir yılın altında olan toplam borçları, İşletmenin kasa, banka, alacaklar, stoklar, duran varlıklar v.b oluşan toplam varlıklarının yaklaşık 4,5 katıdır.

“İşletme giderleri daha da artmaktadır!”

İşletmenin mal ve hizmet tedarik ettiği kişi ve firmalara olan borçlarının vadesi ortalama 2 ile 3 yıl arasında değişmektedir. İşletme nakit yetersizliği dolayısıyla 2015 yılından kalan borçlarını halen ödememekte olup, aldığı malların bedeli makul sürede ödenmediğinden mal tedarikçileri bu ödeme süresini göz önünde bulundurarak piyasa fiyatlarının üstünde teklifler vermektedirler. İşletmenin faaliyetleri arttıkça daha çok mal ve hizmete ihtiyaç duymakta yukarıda anlatılan nedenle mal ve hizmetlerin birim maliyetleri yüksek olduğundan işletme giderlerinin daha da artmasına neden olmaktadır.”

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com