“Çanakkale Muharebelerinde Batan Gemiler” konuşuldu

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’ndeki Çarşamba sohbetlerine katılan Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan Yusuf Kartal, “Çanakkale Muharebelerinde Batan Gemiler” konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Yusuf Kartal ile “Çanakkale Muharebelerinde Batan Gemiler” konulu sohbet gerçekleştirildi.

Çanakkale Kent Müzesi’nin haberine göre Kent Müzesi’nin bu haftaki konuğu Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan Yusuf Kartal oldu. Yusuf Kartal sohbetine Çanakkale Muharebeleri sırasında kullanılan gemilerden sadece birkaç tanesinin bilinirliğinin olduğunu bunun bir eksiklik olduğunun altını çizerek başladı. Bu eksikliği gidermek için gemilerin batırılışına dair hikâyeler ve karada yaşanan olaylar ile denizde yaşanan olayları karşılaştırma konusunda bir proje tasarladıklarına değindi.

Çanakkale kıyılarının büyük bir kısmının dalışa yasak alanda olduğunu, etkinlikte paylaşılan fotoğrafların da izinsiz dalışlar sonrasında çekilmiş olduğunu ifade etti. Çanakkale muharebelerinde görev yapan gemilerin detaylarını da paylaşırken daha çok bilinirliği olan Bouvet, Irresistible ve Ocean gemileri üzerinden sunumunu detaylandırdı. İngiliz gemilerindeki adlandırmaları sırasında sıklıkla karşımıza çıkan kısaltmalardan bahsederken genel olarak gemilerin erkek ya da dişi olarak sınıflandırıldığını söyledi. Geminin inşasından sonra kraliyet ailesinden bir temsilci tarafından denize indirildiğini dile getirerek gemilerin denize indirilişine dair fotoğrafları da paylaştı. İlk olarak 18 Mart’ta batan Bouvet gemisinin detaylarını paylaşarak devam etti. Bouvet gemisinin yanı sıra Irresistible ve Ocean gemilerinin teknik özelliklerini paylaşırken teknik çizimlerin üzerinden de detaylı bilgiler verdi. Gemilerin Çanakkale Boğazı’na ilk gelişine dair fotoğrafları, gemilerde görev alan mürettebatın bilgileri ve hatıratlarda yer alan batış anlarına dair anıları da paylaşıldı. Sohbet sonunda Yusuf Kartal bu akşamki sohbetin yapmış oldukları incelemelerin sadece küçük bir kısmını içerdiğini, daha detaylı bilgi paylaşımlarının devam edeceğinin bilgisini verdi. Sohbet, konukların sorularına verilen cevapların ardından sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 19 Aralık 2018 Çarşamba saat 18.00’da Gökşen Özen ile “Çanakkale Muharebelerine Sivil Bakış Açısı; Cephede Gazeteciler” başlıklı sohbet gerçekleştirilecek.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com