Psikodrama İle ‘Kendime Yolcuyum’

Koza Gençlik Derneği, Ankara Psikodrama Haftası etkinlikleri kapsamında Yalı Hanı 2. katta “Kendime Yolcuyum” isimli bir eğitim düzenledi. Öğrencilerin ağırlıklı olduğu eğitimde gençlerin kendilerini keşfetmeleri amaç ediniliyor…

Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından, Ankara Psikodrama Haftası etkinlikleri kapsamında Yalı Yanı 2. katta “Kendime Yolcuyum” isimli bir psikodrama etkinliği düzenlendi. 18-23 yaş arası gençlerin kendi yaratıcılıklarını tatmaları, kendini ve başkalarını anlama, keşfetme konusunda cesaret kazanmaları, kendi sınırlarını bilmeleri ve koruyabilmeleri amacıyla icra edilen eğitimin yöneticiliğini Nigar Etizer Karacık yaptı.

Karacık’ın psikodrama ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmasının ardından öğle saat 13.00’da basına kapalı olarak başlayan etkinlik saat 16.00’a dek sürdü.

Psikodrama nedir?

Psikodrama, acob Levy Moreno tarafından, 20. yüzyılın başlarında geliştirilen ve tiyatroyu psikolojik tedavide kullanan bir tekniktir. Grup psikoterapi yönteminden oluşur. Kişilerin ilişkilerini, bu ilişkilerde yaşadıkları sorunları, çatışmaları ve kendi iç dünyalarını spontan bir biçimde, bir oyunun içinde rol alarak incelemelerini ve farkındalığa ulaşmalarını sağlamaya çalışır.

Kendiliğindenlik, yaratıcılık ve eylem dinamiklerini temel alan psikodrama tekniğine göre kişilerin deneyimlerini spontane bir biçimde, bir oyunun içinde rol alarak incelenmeleri ve farkındalığa ulaşmaları sağlanır.

Esra Çanlı