Karataş: “Eceabat’a sevdalıyım!”

Eceabat’ta, Cumhuriyet Halk Partisi için yarın büyük gün… Üye bazında yapılacak seçimle, Belediye Başkan Adayı ve İl Genel Meclis Üyesi Adayları belli olacak.  Yarın üyelerin eleğinden geçecek olan Belediye Başkan Aday Adaylarından biri de Engin Karataş… “Eceabat’ın uzun süre kötü yönetildiği için geri kaldığını” vurgulayarak öne çıkan isim olan Karataş ile başkanlığa neden talip olduğunu, projelerini ve Eceabat’ı konuştuk.

Siyasi ve bürokratik tecrübesiyle “Ben hazırım” diyen Engin Karataş, köklü bir ailenin sevilen ve sayılan bir ferdi.  Çanakkale’nin sevilen ve sayılan siyasetçisi Cumhur Ersümer’in, Enerji Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptığı dönemde Başdanışmanı olan Karataş’ın, konumu itibariyle Çanakkale’ye ve Eceabat’a büyük katkıları oldu.

*DSİ Şube Müdürlüğü, Daire Başkanlığı ve Bakan Başdanışmanlığı gibi bürokratik geçmişinize siyasi geleceğinizi de eklemek istediniz. Kendinizi bu anlamda nasıl tanımlarsınız?

“27 yıl devlet memurluğu yaptım. DSİ mühendisi olarak işe başladım. Sırasıyla şube müdürlüğü ve 5,5 yıl daire başkanlığı görevini yürüttüm. Emekli olmadan önce 3 yıl (1996-1999) Eski Dönem Enerji Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer’in Başdanışmanlığını yaptım. 1994-1996 yıllarında KESK’e bağlı Enerji-Sen’in 2 nolu şube sekreterliği görevinde bulundum. Emekli olduktan sonra 5 yıl özel sektörde yenilenebilir enerji konusunda danışmanlık hizmetleri verdim.

Ersümer’in özel talimatı ile Kilitbahir kalesinin ışıklandırılması, Dur Yolcu’nun ışıklandırılması, Eceabat-Kilitbahir arası ışıklandırılması yapıldı. 1999 yılında büyük bir kış oldu. Çanakkale’de bütün şebekeler yıkılmıştı. Yine o dönem yaptığımız elektrik şebekesini yerin altına alınması işlemi Türkiye’de bir ilktir. Bunların hepsi Sayın Bakanımızın bizlere verdiği talimatla yürüttüğümüz işler oldu. Ayrıca Cumhur Bey’e de başdanışmanlık gibi önemli bir görevi bana verdiği için kendisine çok teşekkür ediyorum. Onun yanında çok şeyler öğrendim. Çanakkale’ye unutulmaz hizmetleri oldu. Kendisine  şükranlarımı sunuyorum.”

*Belediye başkanlığına talip olmanızın temel nedenleri neler? Aday adayı olma kararını nasıl aldınız?

“Birincisi Eceabat sevdalısı olmam. Burada doğup büyüdüğüm bu topraklara yarım kalmış olan hizmetimi tamamlamaya geldim. Burası konum olarak tarihi, doğal ve kültürel olarak dünyanın ender yerlerinden birisidir. Burası bu anlamda hak ettiği hizmeti bundan önceki belediye başkanları tarafından hiçbir zaman layıkıyla alamamıştır.

Maalesef Eceabat uzun yıllar çok kötü yönetildi. Biz 30 yıllık Ankara’daki birikimimizi bu güzel ve şirin ilçemize sunmaya geldik. Bunca yıllar Ankara’daki iş ve siyasi tecrübemde, çok geniş ve farklı kesimlerden insanlarla çalışma fırsatı yakaladım. Gerek siyaset, iş, basın, spor ve sanat camiasından etkili kişilerle çok yakından tanışma fırsatı buldum. Tabii ki başkan seçilirsem de ileride bunların Eceabat’a büyük katkıları olacağına inanıyorum.”

*‘Eceabat’ın kötü yönetildiğini, geri kaldığını’ vurgulayarak adaylık açıklaması yaptınız. Kısa sürece gelişmesi için en önemli projeleriniz neler olacak?

Eceabat’ın en temek sorunu istihdam… Bunu süratle gerçekleştirmek için tüm kaynakları seferber edeceğiz. Bunun başında da konumu itibariyle Şehitliklere gelen 3 Milyon insan var. Gerek Tarihi Alan Başkanlığı gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşerek bu büyük pastadan Eceabat’a düşen payı süratle almasını sağlayacağız.

Eceabat’ın altyapı ve üstyapı sorunu ne varsa kısa sürede tamamlanacak. Araçların park yeri ciddi bir sorun. Yapacağımız projelerde pazaryerini çok amaçlı kullanıp diğer günler otopark olarak Eceabat’ın hizmetine sunacağız. Bir diğer projemiz de ilçemizin Çanakkale Boğazı’nın karşısında olmasına rağmen rıhtımı olmayan bir ilçedir Eceabat. Başlı başına bir rıhtım projesi planlayacağız. Eceabat şehir içi olarak İsmetpaşa ve Kemalpaşa diye ikiye bölünmüş vaziyette… Bu iki yerin ekonomik olarak birbirinden bir hayli kopuk olması dikkat çekici… Bunu dengelemek için geri kalan bölgelerimizi kalkındırmak için çalışacağız.

Eceabat Belediyesi’nin elektrik maliyetini sıfırlayacağız. Çokal Barajı’ndan Hidro Elektrik Santrali ile yapmayı planlıyorum. Eceabatlılar çok yüksek su ve atıksu parası ödüyor. Bunu ilk etapta yarı yarıya düşüreceğim. Eceabat’ın sosyal hayatı neredeyse sıfır. Bununla ilgili çok değişik projelerimiz var. Çanakkale ile koordineli bir şekilde Eceabat’ın sosyal hayatını süratle aktif hale getirmeyi planlıyorum.

Eceabat’ın şirketine turizm, tarım, hayvancılık ve balıkçılık ile ilgili üniteler ekleyip şirketi çok aktif hale getireceğiz. Örnek verecek olursak ürünleri, üreticilerden teslim alarak kooperatifçiliğimizi geliştireceğiz. Eceabat’ımızın markası olan domatesi ve üzümünü en iyi şekilde tanıtıp, üretimini artırıp bununla ilgili Ulusal ve Uluslararası festivaller düzenlemeyi planlıyorum.”

*Mevcut yönetimin hangi anlayış ve uygulamalarını eleştiriyor. Hangi alanlarda yetersiz kaldığını düşünüyorsunuz? Bunlara karşı sizin önerileriniz neler olacak?

“Mevcut yerel yönetim anlayışı halktan oldukça uzak ve kopuk. Diyalogu olmayan, tek adama dayalı, paylaşımcı olmayan, çok kötü bir yönetim anlayışı… Benim yöneticilik anlayışım, insanları kucaklayan, halkla iç içe, tüm sorunları kişilerle paylaşan ve çözüm önerilerini birlikte karar verme noktasında bir yönetim anlayışında olacağım. Sosyal belediyeciliğin en iyi uygulamalarını ve belediye hizmetlerini, yaşlılarından kadınlarına herkese elimiz değecek ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza da ihtiyaçlarını çok farklı bir şekilde ulaştırıp refah seviyesini yükselteceğiz.

Özellikle Eceabat’ın içerisinde en büyük sorunlarımızdan birine çözüm olacak hayvan barınağı projemiz var. Süratle hayata geçirip modern bir hale getireceğiz. Bu anlamda belediyede de bir veteriner istihdam edip hayvanlarımıza da gereken en büyük önemi göstereceğiz.

Eceabat’ın meydanı şuan çok kötü durumda… Bu konuda Ege Üniversitesi ile bir meydan çalışması yaparak, peyzaj mimarlarıyla bir çalışma yaparak Eceabat’ı güzel bir meydana kavuşturacağız.

GESTAŞ’ın gemi saatleri 40 yıl öncesine döndü. Başkanlığımda Valilik ve GESTAŞ ile süratle görüşerek Eceabatlıları bu işkenceden kurtaracağız. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın bedava olması için ve ilçe halkı için de ücretlerin daha düşük olması için uğraşacağız.”

*Başkan adayı olduğunuzda ekibinizi nasıl ve kimlerden oluşturacaksınız? Kadın ve gençlere yer verecek misiniz?

“Çok güzel bir soru. Kesinlikle meclisi oluştururken kadın ve gençler mutlaka meclis üyelerimiz arasında yer alacaktır. Buna çok büyük önem veriyorum. Ekibimde, her sektörden deneyimli ve proje üreten kişiler olacaktır. Sorunuz olduğu üzere özellikle gençlerden ve kadınlardan çok yararlanmayı düşünüyorum. Bunun dışında ilçenin kalkınmasıyla ilgili çeşitli komisyonlar oluşturacağım ve bunların öncülüğünü kadınlara ve gençlere vereceğim.”

*Son olarak; Adaylığınız duyulduğundan beri mevcut belediye başkanının arka planda desteklediği bir aday olarak lanse edildiniz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

“Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Ben buraya hizmet etmeye geldim. Hiç kimse ile polemiğe girmedim. Mevcut başkan çocukluk arkadaşımdır, dostluğumuz vardır ama ben onun çok kötü bir başkanlık yaptığını söyleyen tek aday adayıyım. Maalesef o başkan, diğer aday adayları hakkında tek kelime etmezken benimle ilgili çeşitli iddialar ortaya koymaktadır. Mutlaka kulağınıza gelmiştir. Ben bunların hiçbirine bakmıyorum çünkü ben buraya hizmet etmek için geldim. Hayatımda hiç kimsenin etkisi ve yörüngesine girmedim ve girmem de… Bunu kendime yapılmış bir hakaret kabul ederim.

Zaten kendisi de aday olarak karşısında en son beni görmek ister. Bu kasıtlı olarak yayılmaktadır. Ben buraya insanlara hizmet etmeye geldim, didişmeye değil. Mevcut başkan, AK Parti’nin yeniden adayı olacaktır. Peki bu laflar doğru olmuş olsa niye çıkıp karşısına aday olayım? Ben bu tür kısır çekişmeleri, bir tarafa bırakıp Eceabat’ta rekabetçi centilmen bir yarışın olmasını istiyorum. Partimizin ve diğer partilerin adayları hakkında bu kampanya boyunca hakkımda tek bir olumsuz kelime duymayacaksınız. Eceabat’ta siyasetin seviyesi çok düşük olduğunu gördüm ve çok üzüldüm. Ben bu kaliteyi yükseltmeye geldim. Zaten bu 3 aylık zaman zarfında diğer partilerin aday adaylarını da partilerini ziyaret ederek tebrik etme centilmenliğini de gösterdim. Bu seçim boyunca devam edecek.”

Eylem Gözeldere