Kömürle de olmuyor kömürsüz de!

Isınma memlekette uzun zamandır en önemli problemlerin başında gelmeye devam ediyor. Doğalgaz faturaları cep yakmaya devam ederken, önümüzdeki günlerde faturaların ne derece artacağı ise merak konusu oldu. Doğalgazdan ziyade Çanakkale’de kömürle ısınmaya devam eden apartmanlardan çıkan duman ise adeta mahallelerde yangın çıktı izlenimlerine neden oluyor. Kömürle de olmuyor kömürsüz de!

Son yıllarda hemen hemen her mahallede her sokakta bulunan doğalgaz birçok evde bağlı bulunuyor. Doğalgazın bu kadar yayılmasına ve kullanılmasına rağmen, Çanakkale’de halen kömürle ısınan apartmanlarda bulunuyor. Esenler Mahallesi siteleri ve planlı yerleşmesi ile bilinirken, kömürle ısınmanın da hala kullanıldığı mahalleler arasında yer alıyor.

Esenler Mahallesi Ahmet Piriştina Caddesi üzerinde yer alan siteler havaların soğuması ile birlikte kömür tüketimini arttırdılar.

Geçtiğimiz günlerde kömürle ısınan bir apartmandan çıkan dumanlar neredeyse mahallenin birçok yerinden görüldü. Binadan çıkan duman birçok yerden görülürken, şaşkınlığa da neden oldu. Vatandaşlar önce apartmanın çatısında yangın çıktığını düşündüler, daha sonrasında ısınma maksatlı kömür tüketimi akıllara geldi. Kömürle ısınan dairelerden çıkan duman yüzeye çökerek, nefes alış verişini de çoğu zaman güçleştiriyor. Doğalgazda çatılarda her hangi bir duman görülmezken, kömür yangın varmışçasına görüntü veriyor.

Öte yandan vatandaşlar doğalgazın ısınmanın bedelini hatırlatarak sürekli olarak gaza gelen zamlara dikkat çektiler. Sadece bu sene içerisinde doğalgaza peş peşe gelen zamlar vatandaşların ısınma alışkanlıklarında değişikliklere neden oldu. Evlerde artık A sınıfı klima kullanımı ve elektrikli soba kullanımı arttı. Elektrikli soba ve klima kullanımından doğan elektrik faturasındaki artış vatandaşa yağmurdan kaçarken doluya tutulmanın ne demek olduğunu gösterdi.

Önümüzdeki günlerde ısınma bedellerinin giderek artarak maliyetlerin artacağı ön görüldü.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com