Hamarat veliler marifetlerini sergilediler

Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu tarafından ‘Misafirperverler’ sloganı ile organize edilen ‘Hünerli Veliler Yarışıyor’ isimli yemek yarışmasının ikincisi dün büyüledi. Birbirinden leziz yemekler ziyaretçilerin başını döndürdü.

Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu velilerinin katılımı ile yapılan yemek yarışmasının ikincisi dün okulun koridorlarında gerçekleşti. Yarışmaya geçtiğimiz günlerde görevden alınan Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, jüri üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmada 52 veli Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait yaptıkları yemeklerle gurmelerden yüksek not almaya çalıştı. Birbirinden güzel lezzetleri tek tek tadan jüri üyeleri ise tadımdan sonra tuttukları notlarla puanlamalarını gerçekleştirdi. Okulun Rehber Öğretmeni Özen Gündoğdu yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Yemek bir toplumun tarih ve kültürüdür. Toplumların beslenme tarzına bakarak onlar hakkında fikir sahibi olabiliriz. Çünkü toplumun yaşam biçimini ve hayat tarzını şekillendirir. Türk milleti misafirperverdir. Bu kültürü yaşatmak ve öğrencilerimize aktarmamız önemlidir. Bu amaçla Barbaros Hayrettin Paşa ailesi olarak yemek yarışmasının ikincisini düzenledik. Yarışmaya 52 farklı yöreden yemeklerle annelerimiz katılmıştır. Yarışmada emeği geçen başta Okul Müdürümüz Ferda Ayaz, Birsen Deniz, Ömer Beceren ve Okul Aile Birliğinin değerli üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

İçli köfte yemeği ile Emine Öztürk mansiyon ödülüne layık görüldü. İkinci mansiyon ödülü kaburgalı kara lahana dolması ile Cahide Ateş’in oldu.  Üçüncülük ödülü kuşbaşılı etli istim kebabı ile Özgü Bilici’ye, ikincilik ödülü perde pilavı ile Saliha Güner’e ve birincilik ödülünü ise, kaburga dolması ile Şeyda Akıncı’ya verildi.

Tunahan Ünsal